Clanek 1
Porouchal se vám domácí spotřebič, který dobře sloužil mnoho let? Vsaďte na opravu! V mnoha případech totiž stačí vyměnit nefunkční součástku, aniž byste museli investovat do nákupu nového zařízení. A některé závady dokonce zvládnete vyřešit i sami. Stačí jen vědět, které to jsou, a pak mít dost trpělivosti a alespoň jednu ruku pravou :)
Co Čech, to opravář?
Češi jsou právem považovaní za národ kutilů, který nejen rád vyrábí a tvoří, ale také opravuje. Tuto českou zálibu potvrzují i průzkumy. Podle agentury NMS Market Research pro Raiffeisenbank se za kutila označilo téměř 2/3 českých mužů a 54 % žen. Kutilskému koníčku navíc v poslední době nahrál také nedostatek řemeslníků, zdražení práce a materiálů i koronavirová pandemie.
Jaké druhy závad zvládnete odstranit svépomocí?
Podle průzkumu společnosti BNP Paribas Cardif patří k nejporuchovějším spotřebičům pračka (40 %), lednička (21 %) a myčka (16 %). U nich je nejpravděpodobnější, že vám dříve či později vypovědí službu.
Dobrou zprávou je, že celou řadu závad u těchto i dalších spotřebičů můžete vyřešit sami. Bez opraváře a velkého technického know-how. Jedná se především o mechanické defekty – například špatné těsnění, ulomené madlo a dvířka či prasklou napouštěcí hadici. V takovém případě stačí zakoupit náhradní díl a nefunkční část vyměnit.
Podívejte se, jaké části se u spotřebičů nejčastěji vyměňují a jaké opravy můžete vzít do vlastních rukou.
Pračky
Stalo se vám, že voda z pračky neodtéká? Na vině může být ucpaný filtr čerpadla, který najdete v dolní části pračky. V některých případech ho stačí vyšroubovat a vyčistit, v jiných případech (pokud je filtr už starý) se vyplatí koupit nový.
Možná jste si také všimli, že buben pračky se neotáčí tak, jak by měl. Příčinou může být přetržený nebo prasklý klínový řemen, který je propojený s hnací hřídelí motoru. Pokud zjistíte, že je řemen pouze spadlý, stačí ho jednoduše nasadit zpět.
Kromě výše zmíněných dílů se často mění také žebro bubnu, těsnění, dvířka, zámek u dvířek či napouštěcí hadice.
Chladničky a mrazáky
Zjistili jste, že se ve vaší ledničce tvoří námraza? Potíže může způsobovat právě špatné těsnění. Kvůli němu lednička musí více pracovat, a spotřebovává tak více energie. Řešením je najít těsnění odpovídající rozměrům vašeho modelu a následně ho vyměnit.
U chladniček a mrazáků snadno nahradíte i další součástky například: madlo dveří, skleněné police, plastové přihrádky nebo regulační termostat.
Myčky nádobí
U starších modelů myček nádobí se může stát, že panty dveří povolí a nedovírají nebo naopak nedrží v nastavené poloze. V takovém případě vás výměna nemine. Potíže může způsobovat také rezavý či opotřebovaný koš na nádobí, který může snadno vypadávat. I zde stačí pořídit náhradní díl a správně ho vložit do kolejnic myčky.
U myček nádobí snadno nainstalujete také zbrusu nové těsnění dveří, oběhové či vypouštěcí čerpadlo, kolečka koše, napouštěcí hadice nebo dávkovač mycího prostředku.
Sporáky a trouby
Přišli jste na to, že při pečení se z trouby line pára? Tuto potíž má na svědomí těsnění u dveří, které nedokáže udržet horký vzduch uvnitř. Kvůli tomu v kuchyni vzniká vlhkost, ale navíc trouba spotřebovává více energie. Naštěstí je výměna těsnění i v tomto případě velmi snadná.
Mezi časté závady se řadí i prasklé sklo dveří či ulomené madlo, které jednoduše vyměníte za nové. Nahradit zvládnete také horkovzdušné těleso, žárovku, regulační termostat, ventilátor, plotýnky nebo přepínač trouby.
Ohřívače vody – bojlery
Pokud jste pod bojlerem objevili louže vody, svůj podíl by na tom mohla mít příruba, která spojuje trubky se zařízením. V mnoha případech ji stačí pouze utáhnout, někdy je nutné (pokud je prasklá) koupit novou.
Po nějaké době si v bojleru můžete všimnout i vodního kamene. Za tento problém je zodpovědná opotřebovaná anoda, která chrání ohřívací těleso a vnitřní nádrž bojleru. Anodovou tyč je potřeba pravidelně měnit, a to nejpozději jednou za 2 roky provozu.
Bez asistence opraváře zvládnete pořídit a nainstalovat také náhradní tepelnou pojistku, těsnění nebo teploměr.
Kutil nekutil, těmto opravám se raději vyhněte
Nenechte se mýlit, i když jsou vaše kutilské dovednosti na špičkové úrovni, na některé poruchy je přece jen lepší zavolat odborníka. Řeč je zejména o poruchách ve spojitosti s elektrickým/plynovým výstupem. U elektrických modelů riskujete kopnutí proudem a v případě plynových modelů ještě větší katastrofu. V těchto situacích neváhejte zavolat zkušeného elektrikáře s osvědčením. Jedině tak máte jistotu, že vám při a po opravě nehrozí žádné nebezpečí.