Porouchal se vám kuchyňský robot? Přinášíme praktické tipy, jak si ho opravit svépomocí

Vytvořeno15.08.2023
Porouchal se vám kuchyňský robot? Přinášíme praktické tipy, jak si ho opravit svépomocí
Porouchal se vám kuchyňský robot? Přinášíme praktické tipy, jak si ho opravit svépomocí
Porouchal se vám kuchyňský robot? Přinášíme praktické tipy, jak si ho opravit svépomocí

Pomocník, který vám pomůže s přípravou hlavních jídel, dezertů i drinků. Kuchyňské roboty šetří cenné minuty u plotny i nervy svých majitelů. Co ale dělat, když najednou přestanou fungovat? Dobrou zprávou je, že u základních poruch si vystačíte se šroubovákem a porcí trpělivosti. A u těch závažnějších můžete pořídit náhradní díl – třeba u nás na e-shopu Elny.

Znáte to, zrovna připravujete těsto na pizzu nebo dezert na večer a kuchyňský robot se zničehonic vypne. Nebo možná funguje, ale vydává u toho praskavé a skřípavé zvuky. Co s tím? Ať už vašeho pomocníka do kuchyně zaskočila jakákoliv porucha, krok číslo jedna spočívá v odhalení příčiny. Pojďte se podívat na 5 základních závad a stručný návod, jak je odstranit.

Metlička je příliš uvolněná 

Všimli jste, že se metlička při mixování nebezpečně kymácí ze strany na stranu? Tento problém vyřešíte levou zadní. Stačí robota otočit vzhůru nohama a najít šroubek, který metličku drží – většinou bývá uprostřed nohy na pomyslném kloubu. Pak si do ruky vezměte šroubovák a zkontrolujte, zda je dostatečně utažený. Opatrně ho přitáhněte a máte hotovo. Metlička by měla být opět dobře zajištěná. 

Robot se zastaví a nejde znovu spustit

Zapnuli jste robota, chvíli bez problému fungoval a zčistajasna přestal, i když jste ho měli zapojený v zásuvce? Za touto patálií obvykle stojí opotřebované uhlíky. Jedná se o důležitou součástku, která se stará o přenos energie. 

Pokud kuchyňského robota používáte často, uhlíky se při kontaktu s rotorem postupně obrušují. Jejich délka se časem zmenšuje, až jsou nakonec pro správné fungování robota příliš krátké. Dobrou zprávou je, že stačí pořídit náhradní díly a provést výměnu (obou dvou uhlíků).

Jak na výměnu uhlíků v kuchyňském robotu?

  1. Jako první najdete šroubek, pod kterým se ukrývá uhlík. Většinou bývá na boční straně hlavy robota. 

  2. Jakmile ho odšroubujete, uvidíte uhlík na pružince.

  3. Prohlédněte si, jakým způsobem tam je uhlík přichycený. Stejným způsobem (stejným směrem a pod stejným úhlem) budete do otvoru vkládat nový uhlík.

  4. Proveďte výměnu a utáhněte šroubek.

  5. To stejné proveďte na druhé straně a máte hotovo.

Metla robotu naráží na mísu

Zpozorovali jste, že metlička při hnětení nebo mixování ingrediencí naráží na mísu? Tento problém má opět na svědomí šroubek, který najdete pod hlavou robota. Vezměte si do ruky šroubovák a jemně pootočte šroubek proti směru hodinových ručiček. Jestliže se metlička naopak pohybuje pouze ve středu mísy, šroubek dotáhněte ve směru hodinových ručiček. V obou případech to s kroucením moc nepřehánějte (na úpravu polohy bude stačit dotažení spoje o pár milimetrů). 

Robot vydává podivné zvuky

Vrzání, praskání, skřípání. Zaslechli jste, jak váš robot vydává zvláštní zvuky? Příčina obvykle tkví v nahromaděných usazeninách pod úchytem mísy. Nejčastěji se jedná o zrnka mouky a dalších ingrediencí, které si jako naschvál najdou cestu do těch nejhůře dostupných míst. I v tomto případě si naštěstí poradíte bez zásahu opraváře – stačí prostor pod mísou pořádně vyčistit. Opět si na pomoc vezměte šroubovák a uvolněte šroubky na úchytu mísy, ať máte na úklid dostatek prostoru (nezapomeňte ani na očištění šroubků). Pak mísu nasaďte zpět a máte hotovo.

Mísa není ve správné poloze

Zaregistrovali jste, že se mísa nebezpečně přibližuje k noze robota? Na svědomí to většinou má vychýlený závit mísy. Na tento problém naštěstí existuje jednoduché řešení – odklopte hlavu robota, oběma rukama chyťte mísu a začněte s ní točit proti směru hodinových ručiček. Jakmile se háček objímky zastaví o drážku, zkuste objímku povolit. Nakonec objímku nastavte tak, aby držela na jednom místě. 

Pokud je závit mísy poškozený a vy ji nemůžete dát do správné polohy, je potřeba kompletně přenastavit základnu robota. Kovový disk na noze pootočte o několik výstupků a křížovým šroubovákem uvolněte všechny šroubky. Disk následně očistěte, nasaďte zpátky a otočte ho o jeden výstupek dál, čímž se změní jeho výchozí poloha. Nakonec utáhněte šroubky a problém je vyřešený. 

Náhradní díly do kuchyňských robotů značek Bosch, Eta nebo Gorenje

Rozbila se vám některá ze součástek a vy sháníte náhradní díl? U nás v Elny jsme na takové situace připravení a nabízíme širokou nabídku rezervních komponentů všeho druhu. Skladem máme například šlehací metly, kondenzátory, hnětací mísy, sekací nože, unašeče, spojky, struhadla, ozubená kola nebo motory. To vše od oblíbených značek na trhu, jako je Bosch, Eta, Gorenje, Mora, Kenwood, Delonghi nebo Tefal. S výběrem vám rádi poradíme a dřív, než se nadějete, váš kuchyňský pomocník bude opět ve skvělé kondici.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení