Nová stránka

7 důvodů, proč je oprava nefunkčního spotřebiče lepší než koupě nového

Reklamy na atraktivnější a výkonnější spotřebiče se na nás řítí ze všech stran. Není nic jednoduššího než podlehnout volání pořídit si nový model – zvlášť když se ten předchozí porouchá. Přesto existuje celá řada důvodů, proč se vyplatí investovat do opravy místo koupě nového – ekologií počínaje a ohleduplností k vlastní peněžence konče. Studie zjistily, že asi 60 % elektronického odpadu tvoří spotřebiče – od ledniček, praček a sporáků po kávovary, kuchyňské roboty a přímotopy. A přitom existuje několik dobrých důvodů, proč místo vyhození starého modelu a nákupu nového zvolit opravu.

Každý rok vzniká 40 milionů tun elektroodpadu

Vyřazené spotřebiče (ať už funkční či nefunkční) končí na skládkách. A že jich není zrovna málo. Věděli jste, že každý rok se celosvětově vyprodukuje kolem 40 milionů tun elektronického odpadu? To je jako kdybychom vyhodili 800 notebooků každou vteřinu. Problém spočívá v tom, že se recyklovat dá pouze 12,5 %. Zbytek se spaluje, což má za následek uvolňování toxických látek do vzduchu. Patří sem například rtuť, olovo, arsen, kadmium, selen nebo chrom.

Nasedněte na vlnu cirkulární ekonomiky a prodlužte život svým spotřebičům

Vyrobit, nakoupit, vyhodit. Tempo spotřeby se zrychluje raketovým tempem. Jsme zvyklí více nakupovat, ale také více vyhazovat. A jak už víte, tenhle styl života je pro planetu nesmírně škodlivý. Do hry se začíná čím dál více dostávat principy cirkulární ekonomiky, které chtějí udělat tomuto kruhu přítrž. Zavádí nový model výroby a spotřeby, který klade důraz na prodloužení cyklu produktů, ochranu životního prostředí a udržitelnost života na planetě. Snahou je zastavit zběsilou spotřebu a naopak se soustředit na co nejdelší využití věcí, které vyrobíme.

7 důvodů, proč vsadit na opravu spotřebiče

Cena

Prvním faktorem, který mluví v prospěch opravy, je jednoznačně cena. Za výměnu nefunkčních částí zaplatíte cenu v řádech stovek, maximálně tisíc korun (vše se odvíjí od typu vady a náročnosti opravy). Pokud byste chtěli koupit zbrusu nový spotřebič, do kapsy sáhnete podstatně hlouběji. Zvlášť v dnešní době jde cena elektrospotřebičů rychle nahoru, takže opravu můžete brát jako další způsob, jak ušetřit.

Báječná dostupnost dílů

Žijeme v době, kde je vše dostupné. A platí to také u náhradních dílů pro elektro všeho druhu. Sehnat novou součástku pro váš spotřebič nebylo nikdy jednodušší. Na pár kliknutí najdete online celou řadu prodejen či e-shopů, které nabízí přesně to, co hledáte. Drtivá většina součástek je navíc skladem, takže objednaný díl budete mít doma co by dup.

Dejte průchod svému kutilskému já

Možná vás to překvapí, ale v mnoha případech budete schopni opravu provést sami, a to bez asistence technika. Jakmile víte, o jakou závadu se jedná, na internetu najdete celou řadu návodů a video tutoriálů, jak svépomocí uvést spotřebič zpět do provozu. Možná zjistíte, že spravování věcí je skvělý relax a příležitost pochopit, jak věci fungují.

Rychlost a komfort opravy

Pokud se zrovna nepovažujete za velkého kutila, opravu můžete svěřit odborníkovi. Stačí jeden telefonát a řešení na váš problém je už na cestě. Technik přijede k vám domů, podívá se, co u spotřebiče zlobí. Následně nefunkční části vymění a spotřebič bude šlapat jako dřív. Vy si můžete dát nohy nahoru a vyhnout se nákupnímu shonu v obchodech. Je to rychlé a maximálně pohodlné.

Pohodlné používání spotřebiče

Když si koupíte nový model, je jasné, co na vás čeká. Je to studování návodu, procházení funkcí a testování všech možných tlačítek. Musíte zjistit, jak se přepínají jednotlivé režimy, co obnáší údržba a na co si při provozu dát pozor. Pokud si necháte svůj starý model, ušetříte čas i nervy.

Ochrana životního prostředí

Jestliže se rozhodnete pro opravu spotřebiče, na srdci vás budou hřát nejen ušetřené koruny, ale také snaha ochránit přírodu. Jak jste se dozvěděli výše, skládky jsou doslova zamořené spotřebiči, které se nedají recyklovat. A jejich pálení produkuje látky, které akorát škodí životnímu prostředí. V případě opravy jdete vstříc zelené budoucnosti a podporujete principy cirkulární ekonomiky.

Podpora místních opravářů

V mnoha případech majitelé nefunkčního spotřebiče vyrazí do obchodu a dají přednost okamžitému nákupu. Když si vyberete opravu spotřebiče, podporujete tím řemeslo opravářů a poskytujete další pracovní příležitosti. Uvidíte, že nové zakázky opravářské firmy určitě ocení.

Zaujal vás článek? Přihlaste se také k odběru novinek, ať vám nic neunikne!

Chcete se pustit do opravy svépomocí? Všechny náhradní díly pro elektrospotřebiče najdete na Elny.cz.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení