Jak se starat o vertikální gril na gyros? Tipy na jeho čištění a správnou údržbu

Vytvořeno29.05.2024
Jak se starat o vertikální gril na gyros? Tipy na jeho čištění a správnou údržbu
Jak se starat o vertikální gril na gyros? Tipy na jeho čištění a správnou údržbu
Jak se starat o vertikální gril na gyros? Tipy na jeho čištění a správnou údržbu

Grilovací sezóna už je za rohem, jste na ni připravení? Možná máte stánek s gyrosem anebo jste si pořídili vertikální gril na domácí použití. V obou případech se vám budou hodit tipy na to, jak o něj správně pečovat a jaké součástky v rámci údržby kontrolovat. Zaměříme se jak na elektrický, tak na plynový model.

Co je gril na gyros?

Stroj na gyros je speciální zařízení k přípravě tradičního řeckého pokrmu gyros. Kousky hovězího, vepřového nebo kuřecího se naskládají na velký vertikální rotační gril, který se postará o rovnoměrné opékání masa ze všech stran. Velkou výhodou je to, že se při tomto procesu zachová jeho chuť i šťavnatost.
Gyros gril našel uplatnění nejen v různých gastropodnicích, ale také v domácnostech. V obou případech však platí stejné pravidlo: bez pravidelné údržby se neobejdete. To, jak dobře se o gril staráte, se promítne do chuti masa nebo funkčnosti a životnosti samotného grilu.

Jak na rychlé a efektivní čištění grilu

S úklidem gyrosovače mnoho lidí stále bojuje. Problém často spočívá v tom, že usazeniny a mastnotu nechají zaschnout, což následné čištění značně protáhne a ztíží. Doporučujeme tedy s úklidem příliš neotálet.

Dobrou zprávou je, že mnoho usazenin můžete jednoduše vypálit. Jenže ani tady čisticí proces nekončí. Podívejte se na přehled věcí, které vám úklid grilu značně ulehčí.

Grilovací kartáče – jsou často vybavené ocelovými či nerezovými štětinami, které si poradí i s těmi nejodolnějšími usazeninami.
Škrabka – co nezvládne kartáč, to vezme plastová škrabka. Hodí se především na odstranění tuku a mastnoty.
BBQ houbičky – speciální tvarované houbičky s abrazivní plochou zbaví gril odolných skvrn, ale povrch nikterak nepoškrábou.
Odkapávací misky – jejich hlavním cílem je zachytit odkapávající tuk. Pořídit můžete jak omyvatelné, tak jednorázové misky.
Utěrka z mikrovlákna – občas bude potřeba otřít i vnější části grilu. Na tento úkol se hodí hadříky z mikrovlákna, které skvěle vyleští nerezové povrchy.
Čisticí prostředky na grily – odmašťovač nebo čističe na rošty, smaltovaný a nerezový povrch.

Jak pečovat o plynový gril na gyros

Rošty
Naprostou samozřejmostí je čištění roštu, a to před grilováním a hned po grilování. Dobrou zprávou je, že drtivou většinu usazenin odstraníte vypálením – tedy rozehřátím grilu na dostatečně vysokou teplotu, která zbytky jídla zlikviduje. Po vychladnutí pak rošty omeťte kartáčem.

Trubky hořáků
Starat byste se měli také o trubky hořáků – ať už z hlediska bezpečnosti, nebo optimálního výkonu grilu. Na čištění si vystačíte s grilovacím kartáčem, u vzduchových uzávěrů s měkkým kartáčem. Pozor, na čištění hořáků nikdy nepoužívejte kartáč, který jste použili na rošty. Nečistoty a mastnota by se mohly dostat dovnitř, a tím zhoršit proudění plynu.

Flavorizéry
Nezapomeňte ani na flavorizéry (kryty plynových hořáků). Jedná se o součástky, které musí ustát nejen vysoké teploty, ale také odkapávající tuk. Pokud uvidíte, že jsou hodně znečištěné, vyndejte je ven a proveďte důkladné čištění – na pomoc si vezměte nerezový kartáč a ve dřezu je umyjte teplou mýdlovou vodou. V případě, že na nich najdete praskliny, proveďte výměnu.

Tepelné deflektory
Pokud má gril i tepelné deflektory (obvykle se nachází pod hořáky), očistěte je plastovou škrabkou, případně vodou s mýdlem. Jedná se o součástku, která slouží k rovnoměrné distribuci tepla.

Jak se starat o elektrický model?

Máte doma elektrický gril na gyros? Z bezpečnostních důvodů si dávejte pozor na to, aby byl chráněný před deštěm. Pokud ho používáte venku, měl by být schovaný pod malým přístřeškem. Proč je to tak důležité? Ve srovnání s plynovými grily je totiž mnohem citlivější na vlhkost.
Nyní se pojďme zaměřit na samotnou údržbu. Co všechno byste měli kontrolovat?

Rošty
Zde je postup stejný jako v případě plynového grilu – rozpalte rošty na vysokou teplotu a po vychladnutí je očistěte kartáčem.

Kontrola topného tělesa a termostatu
Na rozdíl od plynového modelu je potřeba čas od času zkontrolovat i další součástky. Řeč je o topném tělese (ve formě topné spirály) nebo o zabudovaném termostatu. Pokud jste si všimli, že se gril nedokáže vyhřát na požadovanou teplotu, samovolně se vypíná nebo jeho teplota kolísá, problém má pravděpodobně na svědomí některý z těchto dílů.

Náhradní díly na plynové a elektrické grily

Možná jste při čištění a kontrole součástek zjistili, že něco není v pořádku. Nákup náhradního dílu pro gril vyřídíte na pár kliknutí, a to pěkně z pohodlí domova. Pokud gril nedokáže dosáhnout požadované teploty nebo ji udržet, zákazníci u nás nejčastěji kupují topné těleso, termostat nebo tepelnou pojistku. Výjimkou ovšem nejsou ani motory nebo přepínače, které mohou gril pěkně potrápit a způsobit nemalé problémy ve funkčnosti. Ať už se ve vašem grilu (komerčním modelu nebo modelu na gyros domácí) porouchalo cokoliv, nová součástka ho dostane do perfektní kondice.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení