Jak vybrat ten správný kuchyňský robot? Tohle je 6 parametrů, které před koupí zvážit

Vytvořeno13.12.2023
Jak vybrat ten správný kuchyňský robot? Tohle je 6 parametrů, které před koupí zvážit
Jak vybrat ten správný kuchyňský robot? Tohle je 6 parametrů, které před koupí zvážit
Jak vybrat ten správný kuchyňský robot? Tohle je 6 parametrů, které před koupí zvážit

Udělají za vás těsto, namelou maso a připraví polévku. Kuchyňské roboty jsou šikovní pomocníci, kteří vám ušetří čas i chvíle úzkosti v kuchyni. Jak ale vybrat ten správný? Připravili jsme pro vás seznam 5 parametrů, s nimiž budete mít před koupí jasno.

Všestranného pomocníka na vaření ocení nejedna hospodyňka. To, co by vám zabralo půl hodiny, zvládne přístroj do několika minut. Kromě toho si poradí se širokou škálou úkolů, takže se mezitím můžete věnovat dalším kulinářským aktivitám.

Ještě předtím, než se pustíte do výběru, si ujasněte odpovědi na tyto důležité otázky.

 • Na jaké činnosti chcete robot využívat nejvíce?

 • Kolik chcete do robota investovat?

 • Jaké příslušenství budete potřebovat?

 • Pro kolik lidí budete vařit?

 • Jaké vlastnosti jsou pro vás největší prioritou (výkon, kvalita, nízká cena)?

Jakmile máte vše zodpovězené, můžete se zaměřit na jednotlivé parametry.

6 parametrů, které vzít při výběru robotu v potaz

 • Příkon/výkon

Jeden z nejdůležitějších parametrů je bezpochyby výkon, udávaný ve wattech (W). Čím vyšší příkon, tím lépe si robot poradí se zadaným úkolem (například s hnětením těsta, namletím masa).

Hodnota minimálního příkonu se pohybuje okolo 800 W, a jedná se tak o nejlacinější a nejméně kvalitní modely. Přístroje s příkonem kolem 1000 W představují zlatou střední cestu, zatímco ty s příkonem okolo 1400 W jsou spíše určené pro profesionální využití.

 • Systém míchání

U robotů se setkáte se 2 hlavními druhy: středové míchání a planetární míchání. U středového míchání metly rotují pouze kolem své osy, takže nemusí dostatečně rozmíchat všechen obsah. U planetárního systému míchání se metly dostanou i do špatně dostupných míst (například do okrajů), a vy tak máte jistotu precizního promíchání veškerých přísad.

 • Rychlost zpracování

Jinou rychlost míchání využijete na hnětení těsta, jinou na sníh z bílků nebo mletí masa. Roboty obvykle disponují 3 až 4 rychlostmi, profesionální modely vám mohou nabídnout dokonce 5 až 8 rychlostí. Před koupí si proto nezapomeňte ujasnit, na co všechno budete robot využívat a co si od robotu slibujete.

 • Objem nádoby

Důležitou roli hraje i objem nádoby. Jak často budete robot používat a pro kolik lidí máte v plánu vařit? Čím více členů je v domácnosti, tím větší mísu budete potřebovat. Nejčastěji se u robotů setkáte s mísou okolo 4 litrů, která zvládne pojmout jídlo pro 4člennou rodinu. Profesionální kuchaři či pekaři budou potřebovat ještě více prostoru, a tak by měli sáhnout po nádobě s objemem 6 a více litrů.

 • Materiál nádoby

Naprostou klasiku představuje plast, který je sice lehký a levný, zato může jednoduše prasknout nebo utrpět škrábance. Zároveň je potřeba myslet na to, že materiál nemusí vydržet horké nebo naopak hodně studené pokrmy. Pokud chcete, aby mísa něco vydržela, vsaďte na kov nebo nerez. Ty nejlepší kuchyňské roboty mají mísu z robustního skla, kde se dají zpracovávat pokrmy všeho druhu bez jakéhokoliv omezení.

 • Bezpečnostní prvky

Nepodceňte ani bezpečnostní nastavení robotu. Řeč je například o teplotní pojistce, která brání přehřátí spotřebiče a v případě přetížení ho odpojí. Další užitečnou vychytávkou je dětská pojistka pro ochranu vašich ratolestí nebo bezpečnostní pojistka, která zamezuje spuštění robotu, pokud všechny části nejsou správně nandané.

Tip: Výhodou také je, pokud má model protiskluzové nožičky, aby se při práci neposouval a nedělal rachot, nebo delší kabel pro pohodlnější manipulaci.

Náhradní díly pro kuchyňské roboty najdete na Elny

Až si budete vybírat nového pomocníka do kuchyně, vezměte v potaz i dostupnost náhradních dílů v případě poruchy. V Česku se dají velmi dobře sehnat součástky od značek Bosch, Gorenje, Mora, Siemens nebo Kenwood – právě u nich máte jistotu rychlého doručení. U nás v Elny jsme připravení na závady všeho druhu a v nabídce máme vše, co budete potřebovat pro opravu svého robotu. Nabízíme šlehací metly, hnětací mísy, sekací nože, unašeče, spojky mlýnku na maso, struhadla, ozubená kola a další důležité díly. Zboží, které máme skladem, odesíláme do 24 hodin od objednávky.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení