Nepříjemný zápach ze sušičky? Přinášíme praktický návod, jak se ho zbavit

Vytvořeno11.09.2023
Nepříjemný zápach ze sušičky? Přinášíme praktický návod, jak se ho zbavit
Nepříjemný zápach ze sušičky? Přinášíme praktický návod, jak se ho zbavit
Nepříjemný zápach ze sušičky? Přinášíme praktický návod, jak se ho zbavit

Chystáte se dát vyprané oblečení do sušičky. Jakmile ale otevřete dvířka, do nosu vás praští nepříjemný zápach. Je vám to povědomé? Zjistěte, v čem tkví příčina nevábné vůně a jak tento problém vyřešit jednou pro vždy. Je to jednodušší, než si myslíte.

Věděli jste, že se při každém sušení v sušičce usazují vlákna z oblečení, zbytky pracích prostředků i prach? Filtr sušičky by měl všechny nečistoty pochytat. Jenže pokud se pravidelně nevyměňuje, usazeniny se hromadí a hromadí, což má nežádoucí následky. Klesá efektivita (prádlo není suché ani po dokončení cyklu) a z bubnu sušičky se může linout nepříjemná vůně. Takovou záležitost nelze zkrátka přejít ani u ložního prádla, vašeho běžného oblečení a už vůbec ne například u oblečení či výbavy pro miminka, u nichž je hygiena na prvním místě. Co s tím? 

Jak odstranit zápach ze sušičky? 

Odpověď je jednoduchá: nepodceňujte pravidelné čištění a výměnu horního a dolního filtru. 

Horní filtr zachytává zbytky textilií, mikroorganismy a prací přípravky (sušička a aviváž rozhodně nejsou přátelé). Najdete ho rovnou za dvířky sušičky a čistit byste ho měli po každém cyklu. 

Dolní filtr se snaží sebrat to, co horní nezvládl – to znamená ty nejjemnější nečistoty. Obvykle ho najdete ve spodní části sušičky za plastovým krytem. Jakmile otevřete kryt, objevíte molitanovou výplň, kterou stačí jednou měsíčně přejet vysavačem. Na odstranění hlavních nečistot by to mělo stačit. 

Pokud zjistíte, že ani po důkladném zásahu není filtr čistý, je čas na výměnu. Jestliže sušičku používáte několikrát týdně, doporučujeme nainstalovat nový filtr zhruba každých 6 měsíců. U méně vytíženého spotřebiče pak 1krát ročně.

Pravidelné kontroly si zaslouží i samotný kondenzátor (výměník tepla), který najdete ve spodní části sušičky za filtrem. U kondenzátoru bubnové sušičky použijte vlhký hadřík nebo vysavač s kartáčovým nástavcem, v případě kondenzační sušičky stačí filtr opláchnout sprchou.

Jak vyčistit kondenzátor sušičky (výměník tepla) AEG, Bosch, Siemens a dalších značek

 1. Otevřete dveře a vytáhněte filtr nahoru.

 2. Otevřete kryt kondenzátoru.

 3. Otočením páky odemkněte jeho víko.

 4. Odstraňte vlákna a vyčistěte i jeho okolí.

 5. Zavřete víko a otáčejte páčkou, dokud nezaklapne na místo.

 6. Nakonec vložte zpět i samotný filtr.

Jak vyčistit filtr sušičky AEG, Bosch, Siemens a dalších značek

 1. Otevřete dvířka a vytáhněte filtr nahoru.

 2. Zmáčkněte na tlačítko a filtr otevřete.

 3. Mokrou rukou filtr vyčistěte.

 4. Zkontrolujte, zda jsou hrdlo a těsnění taktéž čisté.

 5. Pokud najdete usazené nečistoty, odstraňte je kartáčem a vlažnou vodu s mýdlem nebo vysavačem. 

 6. Filtr usušte a dejte zpět na své místo.

Další tipy, jak mít prádlo voňavé a sušičku čistou

 • Naměřte si správnou dávku pracího přípravku. Pokud s ním budete šetřit, prádlo se pořádně nevypere a může zapáchat. 

 • Nelibou vůni může mít i prádlo vyprané na nízkou teplotu (například 20 stupňů). Jako vodítko pro správné praní poslouží cedulka na oblečení, kde je uvedena doporučená teplota praní. 

 • Nenechávejte mokré prádlo v pračce po dokončení cyklu. Ihned po doprání ho přemístěte do sušičky.

 • Kromě filtrů můžete čistit i samotný buben sušičky – budete k tomu potřebovat jenom vodou s octem nebo citronem a hadřík. Ocet i citron mají dezinfekční účinky, takže sušičku spolehlivě zbaví všech bakterií.

 • Vyzkoušet můžete také parfém do sušičky, který má podobu vonných ubrousků. Stačí ho vložit do bubnu sušičky na jeden cyklus a poté ho vyndat. Uvidíte, že prádlo bude svěží a voňavé. 

Vyberte si z náhradních filtrů pro sušičky prádla AEG, Electrolux, Zanussi, Bosch nebo Siemens 

U nás v Elny bereme údržbu vážně. Proto nabízíme více než 70 filtrů do sušičky pro značky AEG, ElectroluxZanussi, Beko, Bosch nebo Whirlpool. Drtivou většinu z nich máme skladem a jsou připravené k rychlému odeslání. Při výběru filtru sledujte dva základní parametry: výrobce sušičky a výrobní číslo uvedené na štítku přístroje. Budete tak mít jistotu, že filtr do sušičky dokonale sedne. Pokud byste si přece jen při výběru nevěděli rady, neváhejte nám napsat na e-mail obchod@elny.cz.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení