Jak se starat o svou troubu? Návod na odstranění mastnoty a zaschlých nečistot

Vytvořeno19.03.2024
Jak se starat o svou troubu? Návod na odstranění mastnoty a zaschlých nečistot
Jak se starat o svou troubu? Návod na odstranění mastnoty a zaschlých nečistot
Jak se starat o svou troubu? Návod na odstranění mastnoty a zaschlých nečistot

Každý měsíc vám dáváme tipy, jak se správně starat o své spotřebiče – a tentokrát je na řadě trouba. Spotřebič, který dostává zabrat zejména o svátcích. Pokud jste nadšenci do pečení a troubu používáte pravidelně, určitě se vám budou hodit tipy, jak ji udržet zářivě čistou.

Zdroj: Canva

Připálené zbytky jídla a mastné cákance po stěnách trouby nevěstí nic dobrého. Nejen že nenabízí pěkný pohled, ale navíc brání správnému fungování spotřebiče. Jana Neuszerová, odbornice značky MORA, vysvětluje proč: „Zanesení povrchu trouby a topných těles připáleninami brání rovnoměrnému ohřevu. A proto nebude výsledek pečení takový, jaký byste si přáli: místy bude pokrm nedopečený. Navíc budete na tento nedokonalý výsledek spotřebovávat víc energie, a tedy svých vlastních peněz.“

Je tady ovšem i další důvod, proč neotálet s úklidem: „Starý připálený tuk začne uvolňovat uhlíkové plyny, které mohou ovlivnit chuť a vůni jídla, naplnit vaši kuchyni kouřem a nepříjemnými pachy. Starý tuk se může dokonce i vznítit,“ dodává Jana.

Jak na čištění trouby

Čištění trouby může být (navzdory usazeninám) rychlé a jednoduché – stačí, když víte, jak na to.

Jak odstranit čerstvé nečistoty

Sůl a ocet. To jsou 2 hlavní ingredience, které vám výborně poslouží při odstraňování čerstvých skvrn v troubě. Po smíchání obou přísad by vám měla vzniknout hustá pasta. Naneste ji na povrch trouby a nechte působit 30 minut. Nakonec si vezměte na pomoc hadřík a pastu setřete.

U drobných nečistot si vystačíte pouze s hadříkem namočeným v octu. Jakmile máte hotovo, rozehřejte troubu na 150 až 200 °C. Ocet při vysoké teplotě hravě odstraní veškeré skvrny i mastnotu.

Zdroj: DALL-E 3

Jak odstranit staré usazeniny

Na zaschlou mastnotu a těžké usazeniny budete potřebovat těžší kalibr. Tím jsou profesionální čisticí prostředky – ideálně ty, které doporučuje přímo váš výrobce. V případě Mory a Electroluxu jsou to například: Oven and Micro Care sprej nebo Čistič Mora Finish. Tyto přípravky jsou speciálně navržené tak, aby odstranily odolné nečistoty i z povrchů, jako je nerez.

Chytré programy trouby: parní čištění, katalytické čištění a pyrolýza

Máte novější model trouby? Výborně. Pak je dost možné, že disponuje funkcí samočištění. Po zvolení příslušného programu se trouba zahřeje na dostatečně vysokou teplotu, aby spálila/vypařila veškeré zbytky a usazeniny.

  • Pyrolýza

Některé trouby jsou vybavené funkcí pyrolýzy – jedná se o důkladné čištění za působení velmi vysokých teplot (přes 500 °C). Nemusíte se bát, takto vysoké teploty jim neublíží, protože disponují povrchem ze speciálního smaltu. Po dokončení programu (zhruba 1,5 hodiny) nechte troubu vychladnout a popel setřete hadříkem. Žádné další čisticí prostředky nejsou třeba.

  • Parní čištění

Zatímco pro pyrolýzu bylo zapotřebí vysoké teploty, u parního čištění si vystačíte s vodou. Do nádoby na pečení (např. pekáč) napusťte asi 0,5 litru vody, vložte ji do trouby a nastavte program EcoClean. Horká pára začne uvolňovat mastnotu a nečistoty, které po dokončení programu stačí setřít hadříkem.

Zdroj: DALL-E 3

  • Katalytické čištění

A nakonec tady máme katalytické čištění. Novější modely se mohou pochlubit speciálními katalytickými stěnami, které absorbují mastnotu. Zahřejte troubu na 250 °C a nechte program běžet 90 minut, aby se mohly všechny nečistoty vypařit. Po vychladnutí povrch setřete hadříkem a máte hotovo.

Pozor: Katalytické vložky nejsou nesmrtelné a po několika letech (3 až 5) je potřeba provést výměnu.

Náhradní díly pro trouby všeho druhu

Stejně jako u jiných spotřebičů i trouby si zaslouží po čase výměnu částí. Pokud zjistíte, že vaše trouba nehřeje a pečení trvá déle než obvykle – nejspíše bude potřeba vyměnit topné těleso nebo ventilátor. Někdy může trouby potrápit i poškozené či opotřebované těsnění. Kvůli němu horký vzduch uniká ven a spotřebič musí vynaložit více energie na udržení teploty uvnitř.

Mimo to se často mění také žárovky, madla, knoflíky, filtry nebo plechy do trouby. To všechno jsou součástky, které snadno vyměníte i bez pomoci opraváře.

Hledáte ještě něco jiného? Prozkoumejte celou naši nabídku náhradních dílů pro trouby. Na skladě máme stovky produktů připravené k rychlému odeslání. Pokud byste si nevěděli rady s výběrem nebo sháněli něco mimo naši standardní nabídku, dejte nám vědět. Rádi vám pomůžeme.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení