Jak dobře se staráte o svou digestoř? Pravidelná údržba filtrů má zásadní vliv na její funkčnost i výkon. Zjistěte, jak je správně čistit a po kolika měsících je zapotřebí kompletní výměna. Přinášíme šikovný návod, který vás provede procesem instalace a ukáže, jak vyčistit omyvatelné filtry do digestoře.
Zdroj: Canva
Uhlíkový filtr (protipachový) plní v digestoři důležitý úkol – pohlcuje výpary a pachy z vaření či smažení a zároveň odvádí z místnosti vlhkost, čímž zabraňuje plísním. To ale není vše. Pokud máte doma například plynový sporák, pak se také stará o bezpečný odvod oxidů dusíku, které se uvolňují při hoření plynu. Pokud filtry neudržujete v kondici, nevědomky tím snižujete efektivitu i životnost digestoře.
Uhlíkový filtr funguje na základě principu absorpce. Vzduch, který digestoř nasaje, prochází kazetou s aktivním uhlím. Uvnitř najdete granule či vlákna aktivního uhlíku, které pachy a nečistoty spolehlivě zadrží. Mají totiž mnoho mikroskopických pórů, na něž se molekuly zápachu mohou navázat. Uhlíkový filtr má pro absorpci pachů ovšem omezenou kapacitu. Jakmile je nasycený, přestane fungovat – a vy se výměně nevyhnete.
Poznáte to jednoduše: všímáte si zhoršené funkce digestoře a výparů z vaření, které se v kuchyni drží déle než obvykle. Experti doporučují výměnu filtru každých 4 až 6 měsíců – v závislosti na tom, jak často digestoř používáte.
Zdroj: Canva
Poznámka: Většinu klasických uhlíkových filtrů nelze prát ani čistit.
Vypnutí digestoře: Nejprve digestoř vypněte a odpojte ji ze sítě, abyste se vyhnuli úrazu elektrickým proudem.
Otevření krytu: U některých modelů se uhlíkový filtr nachází za mřížkou nebo krytem.
Vyjmutí starého filtru: Opatrně vyjměte starý uhlíkový filtr z držáku.
Instalace nového filtru: Vložte do držáku nový uhlíkový filtr a ujistěte se, že prachová část směřuje dolů, zatímco uhlíková část nahoru. Pokud byste ho nasadili opačně, filtr nebude dobře fungovat. Kromě toho byste snížili i životnost samotného ventilátoru.
Zavření filtru: Kryt nebo mřížku dejte zpět na své místo.
Zapnutí digestoře: Nakonec digestoř zapněte a otestujte, že je vše v pořádku.
Tip: Nakoukněte do návodu k obsluze vaší digestoře. Některé modely mohou vyžadovat specifický postup.
Možná jste investovali do omyvatelných HFH uhlíkových filtrů. Jejich velkou výhodou je to, že vám vydrží až několik let bez výměny. Jejich životnost se odvíjí od množství aktivního uhlí, struktury nebo míry znečištění vzduchu. HFH filtry můžete čistit buď ručně v teplé vodě, nebo v myčce na 65 °C (bez dalšího nádobí).
Následně je důležité, abyste je řádně vysušili. Můžete je položit například na topení nebo je dát do elektrické trouby (10 minut na 100 °C). Pozor, nikdy je nevystavujte přímému slunci.
Výrobce AEG upozorňuje, že i omyvatelné filtry je potřeba měnit – naštěstí to stačí jednou za 2 až 3 roky.
Zdroj: Dall-e 3
Pokud se vám nechce chodit do obchodů, nové uhlíkové filtry do digestoře jednoduše pořídíte online. V naší nabídce máme více než 50 filtrů od značek AEG, Electrolux, Zanussi, Whirlpool, Gorenje nebo Mora. Sortiment můžete filtrovat podle výrobce, rozměrů i ceny, abyste rychle našli zboží, které potřebujete. Doporučujeme při vyhledávání také zaškrtnout políčko „skladem“. U těchto produktů máte garanci rychlého doručení – objednávku odesíláme do 24 hodin.
Tip: Nezapomeňte pečovat také o povrch digestoře. Na e-shopu máme celou řadu čisticích prostředků pro digestoře od značky Bosch nebo Siemens. Je to například vídeňské vápno nebo ošetřující olej na nerezové povrchy.