Porouchal se vám na Velikonoce sporák nebo trouba? Víme, jak to vyřešit

Vytvořeno21.03.2023
Porouchal se vám na Velikonoce sporák nebo trouba? Víme, jak to vyřešit
Porouchal se vám na Velikonoce sporák nebo trouba? Víme, jak to vyřešit
Porouchal se vám na Velikonoce sporák nebo trouba? Víme, jak to vyřešit

Pečení, vaření a rodinné hodování – tak vypadají Velikonoce v mnoha českých rodinách. Porucha trouby nebo sporáku proto může být v tomto období hotovou katastrofou. Pokud tento nemilý scénář potká i vás, máme pro vás tipy na rychlé řešení problému. 

Velikonoce bývají prodchnuté celou řadou tradičních pokrmů, mezi něž patří například beránek, mazance a kynuté buchty, ale také jehněčí, nádivka nebo bramboráky. Jen při čtení výčtu je jasné, že za každou pochoutkou se skrývají hodiny strávené u plotny. V takovém čase potřebujete funkční troubu a sporák více než kdy jindy. Co ale dělat, když se vám spotřebiče během velikonočního shonu porouchají?

5 nejčastějších závad na sporáku a troubě

  • Trouba nehřeje

Zjistili jste, že pečení pokrmu trvá až moc dlouho? Trouba se nedokáže vyhřát na požadovanou teplotu? Příčinou závady by mohlo být nefunkční topné těleso – spodní, horní grilovací nebo kruhové horkovzdušné. Nejčastěji bývá zrezlé, a to v důsledku dlouhodobého používání. Dobrou zprávou je, že se jedná se o jednu z nejčastějších závad, a proto náhradní díly bývají vysoce dostupné.

  • Trouba peče nerovnoměrně

Překvapilo vás, že pokrm je na jedné straně syrový nebo naopak spálený? Existuje několik důvodů, proč to tak je. Možným problémem číslo 1 může být vadný ventilátor, který se stará o rovnoměrnou distribuci horkého vzduchu. Potenciálním problémem číslo 2 je opět porouchané topné těleso, které nedokáže vyvinout nastavenou teplotu. 

  • Plotna nehřeje

Pokud máte doma sporák s indukční deskou, pak vás může zaskočit nefunkční plotna. Důvody mohou být hned 3: vadný přepínač, energoregulátor nebo zkrat v indukční desce. Ve všech případech se jedná o závažnější poruchu, na kterou budete potřebovat odbornou ruku.

  • Nejdou zapnout hořáky

Zkoušeli jste vařit na plynovém sporáku, ale při zapnutí plynu se neukazuje žádný plamen? Příčinou by mohla být ucpaná nebo poškozená tryska. V tomto případě si naštěstí poradíte bez pomoci opraváře. Jako první vypněte elektrický přívod, vyšroubujte trysku a vyčistěte ji štětinou z drátěného kartáče. Následně ji našroubujte zpátky a nakonec zapněte elektrický přívod. 

  •   Žárovka v troubě nesvítí

Všimli jste si, že žárovka ani po zapnutí trouby nesvítí? Nejdříve zkontrolujte, zda je dostatečně zašroubovaná nebo zda není prasklá. Stejně jako u jiných žárovek může dojít ke zkratu (spálené vlákno žárovky) a následné výměně se nevyhnete. Problém naštěstí vyřešíte levou zadní – i bez asistence opraváře. Stačí pořídit ten stejný typ žárovky a provést výměnu.

Jak vyřídit opravu?

Pokud nejste elektrikáři a nemáte školení elektrotechniky, pak se do opravy určitě sami nepouštějte (kromě např. výměny žárovky v troubě, výměny knoflíku, skla, nebo madla dveří trouby ). Při opravě dochází ke kontaktu s elektrickými rozvody, a proto se vyplatí úkol ponechat expertům v oboru. To, co ale zvládnete sami (nebo s naší pomocí), je výběr náhradního dílu. Výměna nefunkčního dílu se ve srovnání s nákupem nového spotřebiče určitě vyplatí. Zvlášť když je většina náhradních dílů cenově a skladově běžně dostupných.

Náhradní díly do sporáků a trouby seženete u nás

Víme, že oprava trouby nebo sporáku nepočká. A na takové situace jsme připraveni. Máme pro vás připravenou širokou škálu náhradních dílů od oblíbených značek na trhu, jako je Gorenje, Mora, Amica, Beko, Aeg, Electrolux, Zanussi, Bosch, Siemens nebo Whirlpool. Pro rychlejší vyhledávání součástek doporučujeme využít naše filtry. Díky tomu snadno najdete, jaké z nich jsou aktuálně skladem a připravené k odeslání.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení