Pečení, vaření a rodinné hodování – tak vypadají Velikonoce v mnoha českých rodinách. Porucha trouby nebo sporáku proto může být v tomto období hotovou katastrofou. Pokud tento nemilý scénář potká i vás, máme pro vás tipy na rychlé řešení problému.
Velikonoce bývají prodchnuté celou řadou tradičních pokrmů, mezi něž patří například beránek, mazance a kynuté buchty, ale také jehněčí, nádivka nebo bramboráky. Jen při čtení výčtu je jasné, že za každou pochoutkou se skrývají hodiny strávené u plotny. V takovém čase potřebujete funkční troubu a sporák více než kdy jindy. Co ale dělat, když se vám spotřebiče během velikonočního shonu porouchají?
Zjistili jste, že pečení pokrmu trvá až moc dlouho? Trouba se nedokáže vyhřát na požadovanou teplotu? Příčinou závady by mohlo být nefunkční topné těleso – spodní, horní nebo grilovací. Nejčastěji bývá zrezlé, a to v důsledku dlouhodobého používání. Dobrou zprávou je, že se jedná se o jednu z nejčastějších závad, a proto náhradní díly bývají vysoce dostupné.
Překvapilo vás, že pokrm je na jedné straně syrový nebo naopak spálený? Existuje několik důvodů, proč to tak je. Možným problémem číslo 1 může být vadný ventilátor, který se stará o rovnoměrnou distribuci horkého vzduchu. Potenciálním problémem číslo 2 je opět porouchané topné těleso, které nedokáže vyvinout nastavenou teplotu.
Pokud máte doma sporák s indukční deskou, pak vás může zaskočit nefunkční plotna. Důvody mohou být hned 3: vadný přepínač, energoregulátor nebo zkrat v indukční desce. Ve všech případech se jedná o závažnější poruchu, na kterou budete potřebovat odbornou ruku.
Zkoušeli jste vařit na plynovém sporáku, ale při zapnutí plynu se neukazuje žádný plamen? Příčinou by mohla být ucpaná nebo poškozená tryska. V tomto případě si naštěstí poradíte bez pomoci opraváře. Jako první vypněte elektrický přívod, vyšroubujte trysku a vyčistěte ji štětinou z drátěného kartáče. Následně ji našroubujte zpátky a nakonec zapněte elektrický přívod.
Všimli jste si, že žárovka ani po zapnutí trouby nesvítí? Nejdříve zkontrolujte, zda je dostatečně zašroubovaná nebo zda není prasklá. Stejně jako u jiných žárovek může dojít ke zkratu (spálené vlákno žárovky) a následné výměně se nevyhnete. Problém naštěstí vyřešíte levou zadní – i bez asistence opraváře. Stačí pořídit ten stejný typ žárovky a provést výměnu.
Pokud nejste elektrikáři a nemáte školení elektrotechniky, pak se do opravy určitě sami nepouštějte (kromě např výměny žárovky v troubě, věměny knoflíku, skla, nebo madla dveří trouby ). Při opravě dochází ke kontaktu s elektrickými rozvody, a proto se vyplatí úkol ponechat expertům v oboru. To co ale zvládnete sami (nebo s naší pomocí), je výběr náhradního dílu. Výměna nefunkčního dílu se ve srovnání s nákupem nového spotřebiče určitě vyplatí. Zvlášť když je většina náhradních dílů cenově a skladově běžně dostupných.
Víme, že oprava trouby nebo sporáku nepočká. A na takové situace jsme připraveni. Máme pro vás připravenou širokou škálu náhradních dílů od oblíbených značek na trhu, jako je Gorenje, Mora, Amica, Beko, Aeg, Electrolux, Zanussi, Bosch, Siemens nebo Whirlpool. Pro rychlejší vyhledávání součástek doporučujeme využít naše filtry. Díky tomu snadno najdete, jaké z nich jsou aktuálně skladem a připravené k odeslání.