Myčka Bosch mi hlásí chybu. Co s tím? Tohle jsou nejčastější chybové kódy

Vytvořeno13.02.2024
Myčka Bosch mi hlásí chybu. Co s tím? Tohle jsou nejčastější chybové kódy
Myčka Bosch mi hlásí chybu. Co s tím? Tohle jsou nejčastější chybové kódy
Myčka Bosch mi hlásí chybu. Co s tím? Tohle jsou nejčastější chybové kódy

Myčky Bosch jsou vybavené systémem vlastní diagnostiky. Pokud jim ve správném fungování něco brání, ihned vám to ohlásí formou chybového kódu (například chyba myčka E19, E22, E24…). Které z nich si zaslouží vaši pozornost a co přesně znamenají? Připravili jsme pro vás seznam nejdůležitějších hlášení a návod, jak postupovat.

Zdroj: Canva

Nejčastější chybové kódy a návod, co dělat

E01

Myčka vás informuje o problému na topném okruhu. Příčinou mohou být například přerušené kontakty topného tělesa, což brání efektivnímu ohřevu vody. Závadu bohužel svépomocí neodstraníte a je potřeba zavolat do servisu, aby se na myčku podíval zkušený technik.

E02

Tento kód odkazuje na chybu teplotního čidla. Znamená to, že voda v myčce se nedokáže ohřát na požadovanou teplotu, aby dokončila mycí cyklus. I v tomto případě bude potřeba zavolat odborníka.

E09

V tomto případě se jedná opět o problém související s topným tělesem. Příčinou nefunkčnosti může být vodní kámen nebo případně voda, která se nedopatřením dostala dovnitř. Ať tak, či onak, nezbývá vám nic jiného než kontaktovat servis.

E12

Pokud vám myčka ukazuje kód E12, je to známka vodního kamene. Jedná se o nebezpečnou usazeninu minerálních látek, která zpomaluje ohřev, zvyšuje spotřebu energie a poškozuje topné těleso. V takovém případě je potřeba co nejdřív použít přípravek na odvápnění. Doporučujeme sáhnout po originálních přípravcích pro spotřebiče Bosch, u kterých máte záruku, že fungují a nijak myčku nepoškodí.

E14, E16, E17

Pokud na displeji uvidíte některý z těchto 4 kódů, problém spočívá buď v systému plnění, nebo přívodu vody. V takové situaci zkontrolujte, zda je přívodní hadice ve správné poloze (není zlomená nebo pokroucená) a zda je rohový průtokový ventil dobře nastavený.

Zdroj: Canva

E15 (F15)

Tento kód oznamuje, že myčka aktivovala systém ochrany proti vodě. Důvodem je velké množství vody, které se může dostat ven. Pokud uvidíte tento kód, zavřete přívod vody, abyste se vyhnuli případné potopě. Příčina může být různá – od špatného těsnění po nefunkční hladinový spínač nebo prasklou hadici.

E18

Kód E18 má několik různých významů: je to buď zalomená přívodní hadice, nebo zanesené filtry (v hadici či přípojce). V prvním případě stačí opět zkontrolovat, zda hadice není pokroucená. V druhém případě je nutné filtry vyčistit – ať už opláchnutím, nebo kartáčkem. Pozor, aquastop má elektrický ventil, takže by neměl přijít do kontaktu s vodou.

E19 (F19)

Tato chyba poukazuje na problém s vnitřním ventilem nebo dávkovačem. V tomto případě bohužel neexistuje způsob, jak ho svépomocí vyřešit. A nezbývá nic jiného než zavolat technika.

E22

Problém spočívá v zaneseném filtru. Tato součástka chytá zbytky potravin i veškeré nečistoty z nádobí a najdete ji ve spodní části myčky pod dolním košem nebo v blízkosti spodního ramene trysky. Filtr stačí vyjmout, opláchnout pod tekoucí vodou – případně vyčistit kartáčkem či houbičkou. Jakmile je čistý, vložte ho zpět na místo a zkontrolujte, že dobře drží.

E23

Myčka detekovala závadu na čerpadle odpadní vody. Řešení této poruchy raději nechte na servisním technikovi.

Zdroj: Canva

E24

V tomto případě je s největší pravděpodobností zablokované čerpadlo – a s tímto problémem si naštěstí poradíte i bez pomoci technika. Stačí vytáhnout spodní koš a vyndat filtrační systém. Nejdřív se zbavte vody v okolí (například pomocí houbičky), potom vyjměte horní kryt čerpadla a zkontrolujte, zda uvnitř nejsou cizí předměty. Poté kryt zaklapněte a dejte zpět na své místo. Nakonec následuje umístění filtrů (dejte pozor na to, aby šipky ukazovaly proti sobě) a spodního koše.

Našli jste chybový kód E27 a výše?

Pokud vám myčka ukazuje jiný kód, pravděpodobně se bude jednat o poruchy elektroniky (E27 = porucha napětí, E30 = porucha elektroniky). Doporučujeme kontaktovat zákaznický servis Bosch a konzultovat opravu přímo s technikem.

Nezapomínejte na pravidelnou údržbu myčky

Aby vám mohla myčka sloužit co nejdéle, je potřeba o ni dobře pečovat. Jak na to? Tohle je checklist, který vám pomůže udržet spotřebič v kondici.

  • Čištění filtru (alespoň 1krát měsíčně)

  • Prevence vodního kamene

  • Správné používání mycího prostředku

  • Nepřetěžování myčky

  • Pravidelné servisní kontroly

Pravidelné čištění, správné používání a servisní kontroly zajistí spolehlivost a dlouhou životnost vašeho spotřebiče.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení