Jak vyčistit pračku? Toto je návod na údržbu bubnu, těsnění a zásobníku

Vytvořeno17.05.2024
Jak vyčistit pračku? Toto je návod na údržbu bubnu, těsnění a zásobníku
Jak vyčistit pračku? Toto je návod na údržbu bubnu, těsnění a zásobníku
Jak vyčistit pračku? Toto je návod na údržbu bubnu, těsnění a zásobníku

Jak na voňavé a čisté prádlo? Není to pouze kvalitní prací prášek a aviváž, ale také dobře udržovaná pračka. Pokud je zanesená usazeninami, mastnotou či vodním kamenem, oblečení nezvládne správně vyprat, a navíc se z ní může linout také nepříjemný zápach. Naštěstí existují jednoduché triky, jak tomu předejít.

Čištění pračky

V pračce se nachází několik součástek, které si žádají vaši pozornost. Vlhkost a nečistoty vedou ke vzniku prostředí, kde se výborně daří bakteriím a plísním všeho druhu. Nejlepší prevencí je pravidelné čištění pračky a těchto součástek: buben, filtr, těsnění a zásobník.

Čištění bubnu

Zde se nabízí možnosti: buď použijete speciální čistič do pračky, nebo si čisticí směs sami vytvoříte. V případě druhé varianty je postup opravdu jednoduchý. Stačí do bubnu nalít 2 hrnky octa a 1 sáček jedlé sody. Následně na pračce nastavte nejdelší program na vysokou teplotu (např. 90 °C) a nechte ho doběhnout až do konce. Pračka se tím skvěle pročistí a zbaví usazené mastnoty, bakterií nebo vodního kamene.

Tip: Po každém doprání nechte dvířka pračky otevřená. Dobrá cirkulace vzduchu zabrání tvorbě zápachu i plísní.

Čištění filtru

Filtr je součástka na přední straně pračky, která spolehlivě zachycuje prach, chlupy, vlasy a další drobné nečistoty. Proto byste ho měli pečlivě čistit, a to alespoň 2krát či 3krát ročně (podle toho, jak často perete). Naštěstí to není nic složitého – stačí ho propláchnout horkou vodou a pak dát zpátky na své místo.

Čištění těsnění

Nezapomeňte ani na těsnění pračky. Špína, chlupy, vlasy i papírové kapesníky se často schovávají právě na tomto místě a vy si jich na první pohled nemusíte všimnout. Pokud je tam necháte dostatečně dlouhou dobu, těsnění může začít plesnivět (kombinace vlhkosti, gumových záhybů a špíny je totiž živnou půdou pro mikroorganismy). Výsledkem nemusí být jen nepříjemný zápach, ale také poškozený povrch této součástky. Zkuste čas od času nakouknout dovnitř těsnění a setřít nečistoty vlhkým hadříkem.

Čištění pračky s hadříkem

Čištění zásobníku

A nakonec pravidelné čištění zásobníku. V mnoha případech se stává, že v něm po vyprání utkví nejen nečistoty, ale také aviváž a prací prášek. Při malém znečištění ho stačí otřít vlhkým hadříkem, při větším ho vyjměte a vypláchněte horkou vodou. Opět tím předejdete nelibému zápachu z pračky.

Pozor na nekvalitní prací prostředky

Jaké prací prostředky běžně používáte? Značkové prací prostředky a aviváže jsou sice dražší, nicméně z dlouhodobého hlediska se opravdu vyplatí. Nekvalitní přípravky obsahují velké množství nerozpustných látek, které postupně zanáší trubky i filtry. Tyto usazeniny zapáchají, a navíc poškozují jednotlivé součástky.

Závěrečný tip: Pokud chcete vnitřek spotřebiče i prádlo hezky provonět, vyzkoušejte parfém do pračky. Vůni dokáže držet déle než například samotná aviváž.

Čisticí prostředky na Elny

Jedním z největších nepřítelů pračky je vodní kámen, který dokáže snížit její životnost až o 30 %. Pořiďte si u nás prostředky pro pravidelnou údržbu a prodlužte své pračce život. V nabídce máme kromě odstraňovače vodního kamene také odmašťovač, odstraňovač zápachu, vůni do pračky a mnohem více. Přesvědčte se sami, tohle jsou veškeré čisticí prostředky pro pračky.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení