Máte nový sporák? Předáme tipy, jak správně postupovat při jeho zapojení

Vytvořeno21.11.2023
Máte nový sporák? Předáme tipy, jak správně postupovat při jeho zapojení
Máte nový sporák? Předáme tipy, jak správně postupovat při jeho zapojení
Máte nový sporák? Předáme tipy, jak správně postupovat při jeho zapojení

Pořídili jste nový sporák a nevíte si rady s jeho zapojením? Ať už máte doma elektrický, nebo plynový sporák, předáme vám praktické tipy, jak postupovat a čeho se vyvarovat. Na závěr vám ukážeme, jak dlouho trvá odborná instalace a na kolik vás vyjde.

 

Zapojení plynového sporáku

Uvedení sporáku do provozu nechte výhradně na odborníkovi (revizní a servisní technik s certifikací). Nezapomínejte, že při nesprávné manipulaci s plynem je zaděláno na katastrofu. Není potřeba riskovat. Ať už jde o seřízení, připojení plynového sporáku, jeho opravy, nebo výměnu plynoměru, vždy to musí dělat osoba s oprávněním. Dobrou zprávou je, že odbornou instalaci plynového sporáku vám s největší pravděpodobností nabídnou hned při jeho koupi. Po domluvě vám technik spotřebič připojí bezpečně a podle aktuálních norem ČSN EN 1775 (386441) a TPG 704 01.

Jak zapojit sporák na propan-butan

S jedinou instalací svépomocí se můžete setkat u sporáku na propan-butan, který je oblíbenou volbou na chatách a chalupách. Jeho připojení je totiž skutečně jednoduché. Co k tomu budete potřebovat?

Tip: Vše seženete například na benzínkách a v hobby obchodech.

Jakmile máte nakoupeno, můžete se pustit do instalace. Jako první sporák odpojte od plynu, zdroje energie, a připojte k plynové láhvi. Poté se už můžete pustit do seřizování jednotlivých trysek. Hořák zapněte, ztlumte plamen a knoflík sundejte. Následně dotáhněte seřizovací šroub, aby plamen nepřesahoval 5 milimetrů. Postup následně zopakujte u každého hořáku. Nakonec na plynovou láhev připojte regulátor tlaku a zkontrolujte, zda neuniká plyn. Druhý konec regulátoru pak připojte ke sporáku a znovu se podívejte, zda jsou spoje dobře dotažené.

 

Tip: Pokud si na instalaci netroufáte, nic neriskujte a zavolejte plynaře.

Zapojení elektrického sporáku

Elektrický sporák musí z bezpečnostních důvodů opět připojovat vždy a pouze elektrikář nebo jiný technik s osvědčením od Technické inspekce ČR. Do záručního listu by vám měl poté napsat, že instalace proběhla v souladu s elektrikářskými normami. To je zvlášť důležité v případě, že by se sporák porouchal a vy ho chtěli reklamovat. Pokud byste neměli potvrzení o zapojení od odborníka, nemuseli by vám záruku a nárok na kompenzaci uznat. Stejný osud by vás mohl čekat také v pojišťovně, pokud by nedejbože došlo k nějaké nehodě.

Jak dlouho trvá instalace sporáku a kolik stojí?

Jakmile se s technikem domluvíte na instalaci, samotný proces už tolik času nezabere. Vše se odvíjí od typu instalace a zkušeností odborníka, nicméně odhadem to bývá okolo 2 hodin. Co se ceny týče, více si připlatíte u firmy než u technika se živnostenským listem – částka za zapojení se tak může pohybovat od 1000 do 2500 Kč. Stále to ovšem jsou malé peníze ve srovnání s částkou, kterou byste museli zaplatit v případě úrazu nebo poruchy při nesprávném zapojení. Některé obchody vám navíc mohou dát slevu na instalaci sporáku už při jeho koupi.

 

Tip: Nezapomeňte technikovi poskytnout před instalací informace na výrobním štítku – model, výrobce nebo například příkon v případě elektrického sporáku.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení