Mám novou myčku. Co je potřeba udělat, než ji můžu začít používat?

Vytvořeno13.02.2024
Mám novou myčku. Co je potřeba udělat, než ji můžu začít používat?
Mám novou myčku. Co je potřeba udělat, než ji můžu začít používat?
Mám novou myčku. Co je potřeba udělat, než ji můžu začít používat?

Považujete se za zdatného kutila a troufáte si na připojení myčky svépomocí? Pak pro vás máme šikovný návod, který vás provede instalací jak klasické, tak vestavné myčky. Čekají na vás 3 důležité kroky: napojení myčky na vodu, odpad a zapojení do sítě.

Zdroj: Canva

Myčky představují pomocníky, kteří šetří vodu i vaši peněženku. Zatímco u ručního mytí byste spotřebovali 20 až 30 litrů vody, spotřeba myčky se pohybuje okolo 6 až 15 litrů – a přitom nevyužije tolik elektrické energie (spotřeba myčky je pouze cca 1,8 kWh za jeden jediný cyklus). Pokud jste i vy podlehli volání po rychlém a jednoduchém mytí nádobí, přinášíme návod, jak ji správně a bezpečně zapojit.

Instalaci myčky zvládnete levou zadní

Instalace nové myčky se na první pohled může zdát složitá. Ve skutečnosti se však jedná pouze o několik jednoduchých úkolů, které vám nezaberou moc času. Součástí balení je samozřejmě manuál, který vás instalací provede pomocí názorných obrázků. Mimo to na YouTube najdete také praktické videomanuály pro konkrétní značky/modely.

Ať už máte myčku od jakéhokoliv výrobce, tohle jsou 3 klíčové postupy k tomu, aby spotřebič dobře fungoval: napojení na vodu, napojení na odpad a zapojení do elektřiny. Jak na to?

Jak zapojit klasickou (volně stojící) myčku

Připojení myčky na vodu

Krok číslo 1 spočívá v připojení spotřebiče na vodu. Důležité je, abyste pro myčku našli místo v blízkosti kuchyňského dřezu – přívodní hadice (součástí balení) totiž dosáhne jenom do vzdálenosti cca 1,5 m. Jeden konec hadice zapojíte do zadní strany myčky, druhý na ventil studené vody pod dřezem. Po napojení zkontrolujte, že oba konce dobře drží a spoj je dostatečně těsný, aby voda neunikala na podlahu. Zároveň je potřeba, aby byl ve spoji ten správný tlak – nejlépe od 30 kPa do 1 Mpa. Pokud je tlak vyšší, situaci jednoduše vyřešíte redukčním ventilem.

Zdroj: Canva

Tip: Nedosáhne přívodní hadice ke zdroji vody? Na e-shopu můžete koupit delší (například 2 metry a více).

Připojení myčky na odpad

Máte myčku napojenou na vodu? Skvělé. Nyní vás čeká krok číslo 2. Podívejte se pod dřez a zkontrolujte, zda má sifon další vývod na odpad. Pokud ho nenajdete, na e-shopu nebo v obchodech se spotřebiči snadno pořídíte sifon s více vývody. Je možné, že některé z nich budou mít ve vývodu záslepku – při instalaci ji nezapomeňte odříznout. Nakonec připojte hadici k vývodu a utáhněte spoj pomocí úchytové svorky.

Zapojení myčky do elektrické sítě

A nakonec krok číslo 3. Předtím, než spotřebič zapojíte do zásuvky, zkontrolujte, zda napětí odpovídá jeho štítku. Důležitá informace – nikdy nezapojujte myčku přes prodlužovací kabel. Nejen že nemusí být vhodný pro vysoký výkon spotřebičů (snižuje efektivitu), ale také hrozí riziko přehřátí, selhání spotřebiče nebo úraz elektrickým proudem. Myčky by se měly zapojovat přímo do zásuvky.

V neposlední řadě vezměte v potaz i to, abyste měli ke kabelu dobrý přístup, a v případě potřeby mohli spotřebič jednoduše vypojit.

Jak zapojit vestavnou myčku?

U vestavné myčky budete mít trošku více práce. Nicméně to není nic, co byste nezvládli. Musíte dát zejména pozor na to, aby vybraný model dobře pasoval do určeného otvoru – a to s přesností na milimetry. Zároveň je dobré, abyste měli dopředu připravená dvířka (nejsou součástí balení), která budou ladit s okolím. Pořídit je můžete u svého výrobce kuchyňské linky, aby se jednalo o ten stejný dekor.

V další řadě nezapomeňte nalepit parotěsnou fólii na spodní stranu pracovní desky. Jedná se o speciální druh fólie, který by měl zadržet horkou páru z myčky. Bez ní by mohlo dojít k poškození kuchyňské linky.

Postup napojení na vodu a odpad je jinak stejný jako u klasické volně stojící myčky.

Zdroj: Canva

Objednání instalace a odvozu staré myčky

Jestliže se po pročtení návodu na instalaci myčky nakonec necítíte, nemusíte zoufat. V obchodech vám společně s koupí nabídnou možnost dovozu, odborné instalace i odvozu staré myčky. Instalace není drahá a vy budete mít jistotu, že vše bude správně fungovat.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení