Jak na údržbu vaší chladničky: kontrola těsnění, termostatu a výměna opotřebovaných částí

Vytvořeno26.03.2024
Jak na údržbu vaší chladničky: kontrola těsnění, termostatu a výměna opotřebovaných částí
Jak na údržbu vaší chladničky: kontrola těsnění, termostatu a výměna opotřebovaných částí
Jak na údržbu vaší chladničky: kontrola těsnění, termostatu a výměna opotřebovaných částí

Udržujte svou ledničku v kondici. Dobře udržovaná lednička nejen lépe slouží, ale také šetří náklady na energie. Přinášíme několik tipů, jak prodloužit životnost vaší ledničce. Je to jednodušší, než se zdá.

Zdroj: Canva

Zkontrolujte funkčnost termostatu

Jaká je úloha termostatu v lednici?

Regulaci teploty v lednici má na starost termostat. Jedná se o součástku s teplotním snímačem, kterou obvykle najdete na zadní stěně nebo u novějších modelů na digitálním panelu (ideální teplota se pohybuje kolem 4 °C). Pokud teplota uvnitř ledničky překročí nastavenou hodnotu, termostat aktivuje chladicí systém, který z ní začne odvádět teplo. Jakmile se opět dosáhne požadované teploty, termostat chladicí systém vypne.

Jak zjistit, že termostat nefunguje?

  • Dochází k pravidelným výkyvům teploty v lednici, protože termostat nedokáže udržet konstantní teplotu.

  • Chladící systém lednice neustále běží, i když by měl být vypnutý.

  • Potraviny v lednici nejsou dostatečně chlazené, přestože jste nastavili správnou teplotu.

Zjistili jste, že termostat zlobí? Doporučujeme pořídit náhradní díl a zavolat opraváře

Zdroj: Canva

Podívejte se na stav těsnění 

Jaká je funkce těsnění v lednici?

Těsnění v lednici hraje klíčovou roli při udržování konstantní teploty a izolaci. Kromě tepelné izolace také zabraňuje vzniku vlhkosti uvnitř lednice a na potravinách. Po nějaké době se může opotřebit, což se podepíše nejen na zhoršeném fungování lednice, ale také vyšší spotřebě. 

Jak zjistit, že těsnění nefunguje?

  • V okolí dveří se často objevuje kondenzace nebo vlhkost.

  • Na těsnění nacházíte trhliny a deformace.

Tip: Udělejte si doma malý test. Vložte mezi těsnění a rám lednice list papíru a dveře zkuste zavřít. Pokud je těsnění v pořádku, papír by měl zůstat na místě. Pokud snadno vypadává nebo se dá lehce vytáhnout, těsnění dostatečně nepřiléhá.

Dobrou zprávou je, že těsnění snadno vyměníte i bez pomoci opraváře. Stačí najít ten správný rozměr.

Výměna poškozených částí

Naši zákazníci kromě termostatu a těsnění často řeší také výměnu plastových a skleněných částí. Někdy stačí neopatrná manipulace nebo naložení lednice těžkými předměty, a materiál může prasknout nebo se poškodit. U nás na pár kliknutí jednoduše pořídíte nové šuplíky, organizér do mrazáku a police do lednice, ale také držáky, madla nebo dvířka mrazáku a čela. Vybírat můžete z různých rozměrů i světových výrobců (doporučujeme využít filtr).

 

Zdroj: DALL-E 3 

 

3 tipy pro lepší účinnost ledničky

Nakonec přihodíme i několik tipů pro udržení optimálního výkonu vaší chladničky.

  1. Správné plnění lednice

Věděli jste, že množství věcí v lednici má velký vliv na její funkčnost? Pokud je přeplněná potravinami, snižuje se cirkulace vzduchu, což může vést k nerovnoměrnému chlazení potravin. Nedoporučujeme ani opačný extrém. Prázdné ledničky spotřebovávají mnohem více energie.

  1. Odmrazování mrazáku

Nezapomeňte ani na pravidelné odmrazování mrazáku – ideálně 2krát ročně. Pouhý 1 cm námrazy dokáže zvednout spotřebu energie až o 75 %, což se na účtu za elektřinu projeví velmi rychle. S námrazou si lehce poradíte pomocí horké vody, solného roztoku nebo škrabky. Předtím ovšem lednici vypojte ze sítě.

  1. Kontrola kondenzátoru

Na závěr můžeme doporučit i časté čištění kondenzátoru na zadní straně ledničky. Jedná se o součástku, která se stará o odvod tepla. Jakmile se zanese prachem a dalšími nečistotami, snižuje efektivitu chlazení. K odstranění špíny stačí použít jemný kartáček a vodu (chemickým přípravkům se vyhněte). 

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení