Jak na údržbu vaší chladničky: kontrola těsnění, termostatu a výměna opotřebovaných částí

Vytvořeno26.03.2024
Jak na údržbu vaší chladničky: kontrola těsnění, termostatu a výměna opotřebovaných částí
Jak na údržbu vaší chladničky: kontrola těsnění, termostatu a výměna opotřebovaných částí
Jak na údržbu vaší chladničky: kontrola těsnění, termostatu a výměna opotřebovaných částí

Udržujte svou ledničku v kondici. Dobře udržovaná lednička nejen lépe slouží, ale také šetří náklady na energie. Přinášíme několik tipů, jak prodloužit životnost vaší ledničce. Je to jednodušší, než se zdá.

Zdroj: Canva

Zkontrolujte funkčnost termostatu

Jaká je úloha termostatu v lednici?

Regulaci teploty v lednici má na starost termostat. Jedná se o součástku s teplotním snímačem, kterou obvykle najdete na zadní stěně nebo u novějších modelů na digitálním panelu (ideální teplota se pohybuje kolem 4 °C). Pokud teplota uvnitř ledničky překročí nastavenou hodnotu, termostat aktivuje chladicí systém, který z ní začne odvádět teplo. Jakmile se opět dosáhne požadované teploty, termostat chladicí systém vypne.

Jak zjistit, že termostat nefunguje?

  • Dochází k pravidelným výkyvům teploty v lednici, protože termostat nedokáže udržet konstantní teplotu.

  • Chladící systém lednice neustále běží, i když by měl být vypnutý.

  • Potraviny v lednici nejsou dostatečně chlazené, přestože jste nastavili správnou teplotu.

Zjistili jste, že termostat zlobí? Doporučujeme pořídit náhradní díl a zavolat opraváře

Zdroj: Canva

Podívejte se na stav těsnění 

Jaká je funkce těsnění v lednici?

Těsnění v lednici hraje klíčovou roli při udržování konstantní teploty a izolaci. Kromě tepelné izolace také zabraňuje vzniku vlhkosti uvnitř lednice a na potravinách. Po nějaké době se může opotřebit, což se podepíše nejen na zhoršeném fungování lednice, ale také vyšší spotřebě. 

Jak zjistit, že těsnění nefunguje?

  • V okolí dveří se často objevuje kondenzace nebo vlhkost.

  • Na těsnění nacházíte trhliny a deformace.

Tip: Udělejte si doma malý test. Vložte mezi těsnění a rám lednice list papíru a dveře zkuste zavřít. Pokud je těsnění v pořádku, papír by měl zůstat na místě. Pokud snadno vypadává nebo se dá lehce vytáhnout, těsnění dostatečně nepřiléhá.

Dobrou zprávou je, že těsnění snadno vyměníte i bez pomoci opraváře. Stačí najít ten správný rozměr.

Výměna poškozených částí

Naši zákazníci kromě termostatu a těsnění často řeší také výměnu plastových a skleněných částí. Někdy stačí neopatrná manipulace nebo naložení lednice těžkými předměty, a materiál může prasknout nebo se poškodit. U nás na pár kliknutí jednoduše pořídíte nové šuplíky, organizér do mrazáku a police do lednice, ale také držáky, madla nebo dvířka mrazáku a čela. Vybírat můžete z různých rozměrů i světových výrobců (doporučujeme využít filtr).

 

Zdroj: DALL-E 3  

3 tipy pro lepší účinnost ledničky

Nakonec přihodíme i několik tipů pro udržení optimálního výkonu vaší chladničky.

  1. Správné plnění lednice

Věděli jste, že množství věcí v lednici má velký vliv na její funkčnost? Pokud je přeplněná potravinami, snižuje se cirkulace vzduchu, což může vést k nerovnoměrnému chlazení potravin. Nedoporučujeme ani opačný extrém. Prázdné ledničky spotřebovávají mnohem více energie.

  1. Odmrazování mrazáku

Nezapomeňte ani na pravidelné odmrazování mrazáku – ideálně 2krát ročně. Pouhý 1 cm námrazy dokáže zvednout spotřebu energie až o 75 %, což se na účtu za elektřinu projeví velmi rychle. S námrazou si lehce poradíte pomocí horké vody, solného roztoku nebo škrabky. Předtím ovšem lednici vypojte ze sítě.

  1. Kontrola kondenzátoru

Na závěr můžeme doporučit i časté čištění kondenzátoru na zadní straně ledničky. Jedná se o součástku, která se stará o odvod tepla. Jakmile se zanese prachem a dalšími nečistotami, snižuje efektivitu chlazení. K odstranění špíny stačí použít jemný kartáček a vodu (chemickým přípravkům se vyhněte). 

Profesionální prostředky, se kterými bude vaše lednička zářit čistotou

Až se budete pouštět do úklidu poliček dalších vnitřních (či vnějších) částí lednice, na pomoc si můžete vzít profesionální čisticí prostředky. Pomohou vám zlikvidovat jak veškeré bakterie a nečistoty, tak nežádoucí zápach. Je to například odmašťovač, vídeňské vápno nebo ošetřující olej na leštění nerezových povrchů. Prohlédněte si celou nabídku čisticích produktů pro lednice.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení