Jak fungují sušičky prádla? Odhalíme rozdíly mezi ventilačním a kondenzačním modelem

Vytvořeno08.01.2024
Jak fungují sušičky prádla? Odhalíme rozdíly mezi ventilačním a kondenzačním modelem
Jak fungují sušičky prádla? Odhalíme rozdíly mezi ventilačním a kondenzačním modelem
Jak fungují sušičky prádla? Odhalíme rozdíly mezi ventilačním a kondenzačním modelem

Jednou ji vyzkoušeli a už nechtěli nic jiného. Sušičky domácnostem nabízí celou řadu benefitů – prádlo se usuší rychleji, nemusíte ho žehlit, navíc se zbavíte i zvířecích chlupů a žmolků. Pokud i vy přemýšlíte nad pořízením nového přírůstku, představíme hlavní druhy sušiček a povíme vám, jak fungují.

Lidé odjakživa hledali způsoby, jak si ulehčit práci. Od roku 1800, kdy na trh přišla první ručně poháněná sušička, se změnilo opravdu hodně. V dnešní době sušičky disponují sadou moderních funkcí a technologií, které zvyšují efektivitu a komfort jejich používání. Jednotlivé modely se od sebe liší parametry a programy, nicméně princip fungování zůstává stejný.

Jak fungují sušičky?

Princip je založený na střídání teplého a studeného proudu vzduchu. Sušička vzduch ohřeje na zadanou teplotu, čímž se z prádla postupně odpaří vlhkost. Nakonec se teplota sníží a prádlo vyfouká studeným vzduchem, aby oblečení nebylo pomačkané. Vodu, která během sušení vznikne, sušička odvádí pryč z bubnu – ať už hadicí, nebo do kondenzátoru. A právě to je rozhodující rozdíl mezi hlavními druhy sušiček: ventilační nebo kondenzační.

Co je kondenzační a ventilační sušička a jaké jsou jejich výhody?

  1. Ventilační sušičky

Ventilační sušička odvádí vodu a teplý vzduch pomocí hadice či potrubí ven z budovy. Tento model není u nás v Čechách příliš populární, protože instalace obvykle vyžaduje stavební zásah a podrobné plánování odvodu vody. Poměrně náročná je i samotná údržba. Hadici či potrubí je zapotřebí pravidelně čistit, aby se cesty nezanesly od vláken a prachu z oblečení. Světlou stránkou ventilační sušičky je příznivá pořizovací cena nebo malá spotřeba.

  1. Kondenzační sušičky

Mnohem oblíbenější jsou kondenzační sušičky, u kterých není zapotřebí žádná složitá stavební úprava. Voda z prádla putuje buď přímo do odpadu, nebo do kondenzátoru. Princip fungování se odvíjí od toho, zda obsahují topné těleso, nebo tepelné čerpadlo.

Sušičky s topným tělesem

Sušičky s topným tělesem mají 2 okruhy (studený a teplý). V teplém okruhu se vzduch ohřeje a pak putuje do bubnu, kde na sebe naváže vlhkost. Hned poté pokračuje do kondenzátoru, který ho ochladí a zbaví vlhkosti. Studený okruh má za úkol ochladit teplý vzduch pomocí vzduchu z místnosti. Jejich výhodou je snadná údržba (kondenzátor jde vyjmout) a nízká pořizovací cena, nicméně mají vyšší spotřebu.

Sušičky s tepelným čerpadlem

Sušičky s tepelným čerpadlem představují novější a energeticky méně náročné modely. Mají pouze jeden uzavřený okruh a k chlazení využívají výparník. Tekuté chladivo se později zahřeje teplým vzduchem a přemění na plyn. Zahřátý plyn se pak stlačí kompresorem, čímž uvolní teplo, které je využito k opětovnému ohřátí vzduchu v kondenzátoru. Díky využívání zbytkového tepla jsou tyto druhy sušiček mnohem úspornější. A navíc do nich můžete dát i jemné látky – například vlna a hedvábí.

Nezapomeňte na správnou údržbu sušiček

Když víte, jak sušičky fungují, máte lepší představu, jak se o ně správně starat. Právě údržba má velký vliv na to, jak dobře a jak dlouho bude sušička sloužit. Zapotřebí je kontrolovat jak filtry (horní a dolní), tak kondenzátor.

Horní filtr zachycuje zbytky textilií, mikroorganismy a chemikálie z pracích prostředků (sušička a aviváž rozhodně nejsou přátelé). Najdete ho hned za dvířky sušičky a je důležité ho čistit po každém cyklu. Dolní filtr se snaží zachytit to, co horní nezvládne – tedy nejjemnější nečistoty. Většinou je umístěn v dolní části sušičky za plastovým krytem. Jakmile tento kryt otevřete, uvidíte molitanovou výplň, kterou je dobré jednou měsíčně vysát vysavačem. Tím se zbavíte většiny nečistot. Pokud zjistíte, že ani po důkladném čištění není filtr zcela čistý, je na čase ho vyměnit. Pokud sušičku používáte několikrát týdně, doporučujeme vyměnit filtr zhruba každých 6 měsíců. Pro méně vytížené sušičky to stačí jednou ročně.

A nakonec nezapomeňte ani na kondenzátor. K čemu slouží? Je to nádobka, ve které se hromadí voda. Na jeho vyčištění stačí použít vlhký hadřík nebo vysavač s kartáčovým nástavcem, případně ho lehce opláchnout.

U nás v Elny víme, jak důležitá je správná údržba. Proto nabízíme filtry, topná tělesa, těsnění a další důležité součástky do sušičky od značek AEG, Electrolux, Zanussi, Beko, Bosch nebo Whirlpool. Drtivou většinu z nich máme skladem připravenou k rychlému odeslání.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení