Jak fungují akumulační kamna? Ukážeme vám důležité součástky i princip fungování

Vytvořeno19.09.2023
Jak fungují akumulační kamna? Ukážeme vám důležité součástky i princip fungování
Jak fungují akumulační kamna? Ukážeme vám důležité součástky i princip fungování
Jak fungují akumulační kamna? Ukážeme vám důležité součástky i princip fungování

Moderní akumulační kamna nabírají na popularitě. Představují totiž úsporné a ekologické řešení všude tam, kde se topí elektřinou. Během levnějšího tarifu („nočního proudu”) se nabijí teplem a po dobu energetické špičky pak hřejí „zadarmo”. Zjistěte, na jakém principu kamna fungují a co dělat, když se vám porouchají.

Využít nastřádanou noční elektřinu je myšlenka, která se v 50. letech zrodila v hlavě vynálezce Theodora Stiebla. Netrvalo dlouho a pustil se do realizace – elektrické topné těleso použil na noční vyhřívání kachlových kamen, a tak se zrodila první elektrická akumulační kamna. Téměř o 80 let později je tento spotřebič stále v kurzu. Zvlášť v dnešní době, kdy cena za energie láme rekordy. Spotřeba akumulačních kamen je ve srovnání s dalšími variantami poměrně nízká (zvlášť pokud jsou kamna napojená na fotovoltaické panely).

Jak fungují akumulační kamna?

Kamna fungují na jednoduchém principu: akumulační vyzdívka (akumulační jádro) se nahřívá pomocí topných těles, která jsou uložena mezi řadami cihel (magnezitové nebo feolitové). Nastřádané teplo se uvolňuje prostřednictvím ventilátoru a částečně také přes povrch kamen. Ventilátor nasává vzduch z místnosti a fouká ho do kanálů akumulační vyzdívky, kde se ohřívá. Aby nebyl vzduch příliš teplý, míchá se pomocí směšovacích klapek s chladnějším vzduchem (přehřátí kamen předcházejí ochranné regulátory teploty a bezpečnostní termostat). Poté už se ohřátý vzduch dostává skrze výstupní mřížku ven.

Nejdůležitější součástky kamen

Akumulační kamna se skládají z několik částí:

  • Kryt je vyrobený z odolného ocelového plechu a povrchově upravený speciálním vypalovacím lakem.

  • Akumulační jádro se skládá z feolitových cihel (jejichž rozměr je pro všechny typy kamen stejný, liší se pouze počtem).

  • Topná tělesa tvoří odolné články ve tvaru jehlice.

  • Ventilátor slouží k odvětrávání a rychlejšímu předání tepla do místnosti. 

  • Vzdušné kanály jsou obvykle ze šamotu a mají výbornou schopnost akumulace tepla.

  • Izolace (nosná, obvodová) představuje důležitou izolační vrstvu a zajišťuje bezpečný chod kamen.

  • Termostat (nabíjecí, bezpečnostní) slouží k efektivní regulaci teploty a bezpečnému chodu kamen.

Jak zapnout akumulační kamna a schéma zapojení

Instalaci přístroje a jeho uvedení do provozu může provést pouze odborník. Jde totiž o elektrický přístroj, u něhož hrozí riziko úrazu. Vždy doporučujeme zavolat do příslušného servisu a dohodnout si návštěvu specialisty.

Jakmile bude s instalací hotový a kamna připravená na provoz, můžete se pustit do nastavení teploty a doby nabíjení. Všechny informace k ovládání kamen najdete v manuálu výrobce.

Důležitá poznámka: kamna můžete umístit na jakýkoliv typ podlahy. Jen pamatujte, že se povrch pod nimi může v důsledku tlaku a vysoké teploty poškodit. To se týká zejména PVC, parket nebo koberců s dlouhým vlasem. Zároveň dejte pozor, aby byla kamna dostatečně daleko od dalších předmětů či povrchů.

Co dělat, když se akumulační kamna porouchají?

Pokud máte akumulačky, které už něco zažily, dřív nebo později vás bude čekat oprava. Pravdou také je, že starší přístroje nebývají tak efektivní a úsporné jako nové modely. Možná už nehřejí tak jako dříve nebo u nich nejde správně regulovat teplota. I v tomto případě platí, že byste se do opravy neměli pouštět sami. Raději zavolejte odborníka: pracovníka autorizovaného servisu nebo elektrikáře. Ten už bude vědět, jak akumulační kamna bezpečně rozebrat a provést výměnu nefunkčních částí.

U nás v Elny jsme na poruchy všeho druhu skvěle připravení. Nabízíme kompletní sortiment náhradních dílů pro akumulační kamna od pojistek a termostatů až po topná tělesa a ventilátory. Drtivou většinu komponentů máme skladem a připravené k okamžitému odeslání. Vaše kamna tak budou brzy opět v kondici.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení