Jak často měnit filtr sušičky? Prozradíme vám, jakým způsobem ho čistit a kdy koupit nový

Vytvořeno26.04.2023
Jak často měnit filtr sušičky? Prozradíme vám, jakým způsobem ho čistit a kdy koupit nový
Jak často měnit filtr sušičky? Prozradíme vám, jakým způsobem ho čistit a kdy koupit nový
Jak často měnit filtr sušičky? Prozradíme vám, jakým způsobem ho čistit a kdy koupit nový

Víte, že životnost sušičky můžete prodloužit jednoduše tím, že se o ni budete správně starat? Pravidelná údržba slouží jako prevence proti celé řadě závad. A vše začíná něčím tak obyčejným, jako je výměna filtru. Zjistěte, jak ho čistit a kdy se vyplatí pořídit nový. 

Filtr hraje v sušičce důležitou roli: zachycuje všechny nečistoty a zabraňuje jejich uchycení na oblečení, ale také v kondenzátoru. Pokud se filtr výrazně ucpe nebo protrhne, způsobí to mnoho komplikací. V první řadě se prodlužuje proces sušení, což se následně podepisuje na opakování cyklu a vyšší spotřebě energie. V druhé řadě se mohou objevit i další problémy – například závada na kondenzátoru a jiných součástkách.

Pokud by k poruše opravdu došlo a v servisu zjistili, že příčinou je zanedbaná údržba, nemuseli by vám opravu uznat jako záruční. Nehledě na to, že tento typ opravy bývá nákladný, a ne vždy možný. 

Jak často kontrolovat a čistit filtry?

Vlákna z oblečení, prach, pyl, alergeny nebo nečistoty. To vše se zachycuje v horním a spodním filtru sušičky. A oba z nich je potřeba pravidelně čistit.

Horní filtr (filtr textilních vláken) byste měli prohlédnout po každém sušení a mokrou rukou otřít nečistoty. Pokud na síťce najdete zbytky pracích přípravků, vezměte si na pomoc kartáček a vlažnou vodu s mýdlem. 

Spodní filtr si zaslouží kontrolu alespoň 1krát za měsíc. Právě tato součástka má přímý vliv na funkci výparníku, ale také na účinnost a spotřebu sušičky. Čištění tohoto filtru se však často zanedbává, což se podepisuje na zhoršeném fungování spotřebiče.

Poznámka: Novější modely mají pro pohodlnější údržbu pouze horní filtr.

Jak vyčistit filtr? Přinášíme návod v šesti jednoduchých krocích

Postup při čištění filtru platí pro oba typy sušičky (kondenzační sušička i sušička s tepelným čerpadlem).

  1. Otevřete dvířka a vytáhněte filtr nahoru.

  2. Zmáčkněte na tlačítko a filtr otevřete.

  3. Mokrou rukou filtr vyčistěte.

  4. Zkontrolujte, zda je hrdlo a těsnění také čisté.

  5. Pokud najdete usazené nečistoty, vezměte si kartáček a vlažnou vodu s mýdlem nebo vysavač. 

  6. Filtr usušte a dejte zpět na své místo.

Jak poznáte, že čištění bylo úspěšné? Když dáte filtr směrem ke světlu, měli byste vidět skrz.

Tip: Nezapomínejte také na pravidelné čištění srážníku nebo kondenzátoru. Při čištění srážníku odstraňte těsnění okolo dveří, abyste se dostali i do hůře přístupných míst. U kondenzátoru bubnové sušičky použijte vlhký hadřík nebo vysavač s kartáčovým nástavcem, v případě kondenzační sušičky stačí filtr opláchnout sprchou. 

Kdy je potřeba filtr kompletně vyměnit?

Snažili jste se filtry vyčistit, ale neúspěšně? Pak je na čase pořídit nové. Pokud sušičku používáte několikrát týdně, doporučujeme filtr měnit zhruba každých 6 měsíců. Pokud spotřebič není tolik vytížený, výměna filtru stačí jednou ročně.

Vyberte si z náhradních filtrů pro sušičky AEG, Electrolux, Zanussi, Bosch nebo Siemens 

U nás v Elny najdete více než 70 filtrů pro sušičky značek AEG, Electrolux, Zanussi, Beko, Bosch nebo Whirlpool. Drtivou většinu z nich máme skladem a připravené k rychlému odeslání. Při výběru zohledněte dva základní parametry: výrobce sušičky a výrobní číslo uvedené na výrobním štítku sušičky. Díky těmto údajům můžete ověřit jeho správnost v popisu u každého filtru. Díky tomu budete mít jistotu, že filtr bude do sušičky dokonale pasovat. Pokud byste si přece jen při výběru nevěděli rady, neváhejte nám napsat na e-mail: obchod@elny.cz.

Tip: Pro ještě rychlejší vyhledávání náhradních dílů doporučujeme zaškrtnout filtr s preferovaným výrobcem.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení