Víte, že životnost sušičky můžete prodloužit jednoduše tím, že se o ni budete správně starat? Pravidelná údržba slouží jako prevence proti celé řadě závad. A vše začíná něčím tak obyčejným, jako je výměna filtru. Zjistěte, jak ho čistit a kdy se vyplatí pořídit nový.
Filtr hraje v sušičce důležitou roli: zachycuje všechny nečistoty a zabraňuje jejich uchycení na oblečení, ale také v kondenzátoru. Pokud se filtr výrazně ucpe nebo protrhne, způsobí to mnoho komplikací. V první řadě se prodlužuje proces sušení, což se následně podepisuje na opakování cyklu a vyšší spotřebě energie. V druhé řadě se mohou objevit i další problémy – například závada na kondenzátoru a jiných součástkách.
Pokud by k poruše opravdu došlo a v servisu zjistili, že příčinou je zanedbaná údržba, nemuseli by vám opravu uznat jako záruční. Nehledě na to, že tento typ opravy bývá nákladný, a ne vždy možný.
Vlákna z oblečení, prach, pyl, alergeny nebo nečistoty. To vše se zachycuje v horním a spodním filtru sušičky. A oba z nich je potřeba pravidelně čistit.
Horní filtr (filtr textilních vláken) byste měli prohlédnout po každém sušení a mokrou rukou otřít nečistoty. Pokud na síťce najdete zbytky pracích přípravků, vezměte si na pomoc kartáček a vlažnou vodu s mýdlem.
Spodní filtr si zaslouží kontrolu alespoň 1krát za měsíc. Právě tato součástka má přímý vliv na funkci výparníku, ale také na účinnost a spotřebu sušičky. Čištění tohoto filtru se však často zanedbává, což se podepisuje na zhoršeném fungování spotřebiče.
Poznámka: Novější modely mají pro pohodlnější údržbu pouze horní filtr.
Postup při čištění filtru platí pro oba typy sušičky (kondenzační sušička i sušička s tepelným čerpadlem).
Otevřete dvířka a vytáhněte filtr nahoru.
Zmáčkněte na tlačítko a filtr otevřete.
Mokrou rukou filtr vyčistěte.
Zkontrolujte, zda je hrdlo a těsnění také čisté.
Pokud najdete usazené nečistoty, vezměte si kartáček a vlažnou vodu s mýdlem nebo vysavač.
Filtr usušte a dejte zpět na své místo.
Jak poznáte, že čištění bylo úspěšné? Když dáte filtr směrem ke světlu, měli byste vidět skrz.
Tip: Nezapomínejte také na pravidelné čištění srážníku nebo kondenzátoru. Při čištění srážníku odstraňte těsnění okolo dveří, abyste se dostali i do hůře přístupných míst. U kondenzátoru bubnové sušičky použijte vlhký hadřík nebo vysavač s kartáčovým nástavcem, v případě kondenzační sušičky stačí filtr opláchnout sprchou.
Snažili jste se filtry vyčistit, ale neúspěšně? Pak je na čase pořídit nové. Pokud sušičku používáte několikrát týdně, doporučujeme filtr měnit zhruba každých 6 měsíců. Pokud spotřebič není tolik vytížený, výměna filtru stačí jednou ročně.
U nás v Elny najdete více než 70 filtrů pro sušičky značek AEG, Electrolux, Zanussi, Electrolux, Beko, Bosch, Siemens, LG nebo Whirlpool. Drtivou většinu z nich máme skladem a připravené k rychlému odeslání. Při výběru zohledněte dva základní parametry: výrobce sušičky a rozměr filtru. Díky tomu máte jistotu, že filtr bude do sušičky dokonale pasovat. Pokud byste si přece jen při výběru nevěděli rady, neváhejte nám napsat na e-mail: obchod@elny.cz.
Tip: Pro ještě rychlejší vyhledávání náhradních dílů doporučujeme zaškrtnout filtr s preferovaným výrobcem.