Co dělat, když se buben pračky neotáčí

Vytvořeno09.02.2023
Co dělat, když se buben pračky neotáčí
Co dělat, když se buben pračky neotáčí
Co dělat, když se buben pračky neotáčí

Zapnuli jste pračku, spustili program a buben stojí stále na místě? To je zásadní problém, který je potřeba vyřešit co nejdříve. Zjistěte, co je hlavní příčinou a jak závadu opravit. Přinášíme jasný a stručný návod, díky kterému budete mít jasno, jak postupovat.  

1. Spadlý klínový řemen

Klínový řemen slouží k tomu, aby energii z motoru přenesl na buben pračky. Při častém a dlouhodobém používání pračky se však může stát, že se řemen vytáhne, vyvlékne nebo rovnou praskne. Naštěstí se jedná o součástku, která stojí pár korun, a její výměnu zvládnete i bez pomoci opraváře.

Co dělat?

Jako první vypněte pračku ze zásuvky. Pak si do ruky vezměte šroubovák nebo vrtačku a otevřete zadní stěnu pračky. Nový řemen nejdříve nasadíte na malou řemenici motoru, poté natáhnete na velkou řemenici bubnu. Stěnu následně zašroubujte a máte hotovo. 

2. Poškozené uhlíky

Uhlíky motoru jsou součástky, které spojují statorové a rotorové vinutí komutátorového motoru. Jakmile se mechanicky poškodí – ulomí se nebo prasknou – buben pračky se nemůže dále otáčet. To stejné platí také v případě, kdy se opotřebí. A nezbývá nic jiného než uhlíky kompletně vyměnit. I v této situaci si naštěstí poradíte sami.

Co dělat?

Demontáž uhlíků je jednoduchá. Opět odšroubujte zadní stěnu pračky a odpojte konektor. Podívejte se, v jaké pozici se nachází staré uhlíky, abyste věděli, jak umístit ty nové. Posuňte sponku, zatlačte na pružinu uhlíku a vytáhněte ho ven. Jakmile dovnitř umístíte nový uhlík, zatlačte na pružinu a nakonec dejte sponku do správné pozice. Stejný postup opakujte i u druhého uhlíku. Vždy doporučujeme měnit oba uhlíky najednou

3. Porucha motoru nebo elektroniky

Podívali jste se na obě možnosti a zjistili, že uhlíky ani klínový řemen nejsou zdrojem problému? Pak je možné, že vaši pračku potkala závažnější porucha na motoru nebo elektronice (modernější pračky vám typ závady ohlásí přímo na displeji). A v takovém případě budete muset zavolat autorizovaný servis. 

Co dělat?

Zjistěte, od jakého výrobce máte pračku a zavolejte servis, který se na tuto značku specializuje. Tak máte jistotu, že si opravář s poruchou snadno poradí. Pokud budete shánět náhradní díly, doporučujeme prozkoumat naši e-shopovou nabídku, kde najdete nové motory i řídicí moduly od AEG, Mora, Gorenje, Zanussi, Bosch, Electrolux a dalších oblíbených výrobců. 

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení