Co dělat, když pračka neohřívá vodu

Vytvořeno09.02.2023
Co dělat, když pračka neohřívá vodu
Co dělat, když pračka neohřívá vodu
Co dělat, když pračka neohřívá vodu

Nastavili jste cyklus praní a pračka vám ohlásila chybu ohřevu? Vyndané prádlo je po doprání studené? Existuje několik důvodů, proč se to tak děje. Přečtěte si, v čem vězí hlavní problém a jak v takové situaci postupovat.

1. Poškozené topné těleso

Topné těleso je součástka, která má na starost ohřev vody. Po pár letech (kritická bývá zejména pátá sezóna) provozu pračky se však může opotřebit nebo poškodit vodním kamenem (ten vzniká v důsledku nepravidelné údržby a častého praní na vysoké teploty). 

Co dělat?

Předtím, než se pustíte do opravy, se ujistěte, že pračka je vypnutá a kabel odpojený ze sítě. Topné těleso se nachází pod bubnem a dostat se k němu můžete zezadu (ve výjimečných případech zepředu, pokud máte pračku Samsung, Whirlpool, Bosch nebo LG).

Funkčnost topného tělesa zkontrolujte pomocí speciálního zařízení, které se jmenuje multimetr. Jeho funkce spočívá v měření odporu, který vám napoví, zda topné těleso vyvíjí nějakou aktivitu, nebo ne. Pokud na svorkách žádný odpor nenaměříte, pak je topné těleso pravděpodobně spálené (funkční těleso má odpor 22 až 41 ohmů).

Pokud jste zjistili, že topné těleso je pod nánosem vodního kamene, sáhněte po čisticím prostředku – Odstraňovač vodního kamene. Tento přípravek dejte do zásobníku nebo rovnou do bubnu pračky a vyberte program praní na 60 °C nebo 90 °C. Abyste předešli dalšímu usazování, doporučujeme používat přípravek jednou za 3 měsíce. 

2. Porouchaný termostat

Dalším důvodem může být poškozený termostat, který dává topnému tělesu signál k ohřevu. Obvykle se nachází vedle topného tělesa nebo přímo uvnitř. 

Co dělat?

Nejdříve opět odpojte napájecí kabel a vezměte do ruky multimetr. Tentokrát ho nastavte tak, aby měl vyšší hodnotu měření, a přiložte ho na kontakty termostatu. Pokud funguje správně, pak by se jeho hodnoty měly pohybovat od 20 do 50 kOhm. 

3. Závada na modulu 

Problém nevězí ani v topném tělese, ani termostatu? Pak se porucha pravděpodobně nachází v řídicím modulu. V tomto případě závadu bohužel sami nevyřešíte. 

Co dělat?

Nezbývá nic jiného než zavolat na pomoc opraváře. Pokud budete potřebovat náhradní díl, doporučujeme mrknout na náš e-shop, kde najdete nové řídicí jednotky od značek AEG, Mora, Gorenje, Zanussi, Bosch, Electrolux a dalších oblíbených výrobců. 

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení