5 nejčastějších poruch vysavačů a stručný návod, jak je řešit

Vytvořeno12.07.2023
5 nejčastějších poruch vysavačů a stručný návod, jak je řešit
5 nejčastějších poruch vysavačů a stručný návod, jak je řešit
5 nejčastějších poruch vysavačů a stručný návod, jak je řešit

Žádný vysavač není nesmrtelný. Pokud ho používáte často a průběžná údržba jde stranou, šance na závadu bleskově roste. V Elny jsme na vysavače experti a kromě náhradních dílů pro rychlou opravu vám nabídneme také tipy, jak příčinu závady rozpoznat a jak správně postupovat. Uvidíte, že s námi to zvládnete levou zadní.

Sáčkové, tyčové, robotické vysavače. Ať už máte doma jakýkoliv model, porucha může potkat každý z nich – a to kolikrát (jako naschvál) těsně po záruce. Z praxe víme, že v 90 % případů se vyplatí vsadit na pořízení náhradního dílu a opravu než koupi nového vysavače. Cena za opravu a náhradní díl v průměru nepřesahuje 900 korun. Nejdřív ale pojďme společně přijít na kloub tomu, proč váš vysavač nefunguje. 

  1. Vysavač nesaje

Jedním z nejčastějších problémů, který naši zákazníci řeší, je snížený sací výkon vysavače. A příčina? S největší pravděpodobností se ve vysavači něco zaseklo, což blokuje průchod nečistot a snižuje intenzitu sání. Může to být nechtěně vysátý předmět v trubici nebo namotané vlasy a chlupy v kartáči. Pozor, někdy může být na vině také obsah sáčku – nezáleží na tom, že jste ho vyměňovali před týdnem, velkou neplechu může napáchat i jemný prach, který vysavači znemožní průtah.

Pokud jste vše pečlivě vyčistili a při kontrole nenašli nic neobvyklého, doporučujeme zavolat technika, který závadu odhalí a poradí, jaký díl pro opravu pořídit. 

  1. Vysavač zapáchá

Všimli jste si, že se z vysavače line nepříjemný zápach? Příčina je jasná: zanesený filtr. Vysavače používají hned 2 druhy filtrů: vstupní a výstupní. První chrání motor před nečistotami, druhý zabraňuje tomu, aby se dostaly zpátky do místnosti. V průběhu času se oba zanáší prachem, a proto je potřeba pravidelné čištění nebo výměna. Pokud jste údržbu poslední dobou zanedbávali, doporučujeme filtry vyměnit kompletně. 

U nás v Elny najdete desítky filtrů pro vysavače od značek, jako je AEG, Electrolux, Zanussi nebo Gorenje. Stejně tak pro vás máme nachystané univerzální filtry, které se hodí do více modelů. 

  1. Vysavač vydává zvláštní zvuky

Zapnuli jste vysavač a s hrůzou poslouchali praskání, vrčení a bzučení? Pokud jste v hubici ani nádobě nenašli nic zaseknutého, zakopaný pes může být v nefunkčním motoru, opotřebovaných ložiskách nebo uhlících. V tomto případě se jedná o závažnější problém, se kterým si poradí pouze opravář. Jakmile se dozvíte jeho verdikt, můžete se pustit do hledání náhradního dílu. Na našem e-shopu najdete desítky rezervních součástek, které máme skladem a připravené k rychlému odeslání.

  1. Vysavač se nenabíjí

Vypozorovali jste, že nabíjení trvá déle než 6 hodin? Všimli jste si, že při nabíjení vysavač nebliká? Problémy s baterií či samotným nabíjením patří mezi časté poruchy. Příčinou může být nesprávná poloha vysavače při nabíjení, špatně zapojená nabíječka nebo samotná závada v baterii. Dlouhé nabíjení může být někdy způsobené i teplotou. Pokud okolní teplota klesne pod 5 °C nebo naopak stoupne nad 35 °C, funkce nabíjení se z důvodu ochrany baterie a elektroniky deaktivuje.

Jestliže jste zkontrolovali nabíjecí stanici, konektory a neobjevili nic zvláštního, pak bude s největší pravděpodobností vada v baterii. Dobrou zprávou je, že na našem e-shopu najdete široký výběr akumulátorů pro vysavače značek AEG, Electrolux nebo Zanussi.

Tip: Pokud vysavač obsahuje více článků baterií, je potřeba vyměnit najednou všechny za nové. Kombinovat staré a nové bateriové články nedoporučujeme.

  1. Vysavač nejde zapnout

Chtěli jste se vrhnout na pravidelný úklid, ale vysavač na spuštění zkrátka nereaguje? Existuje několik možných příčin: kartáč je zablokovaný, vysavač je přehřátý nebo je vybitá baterie. V první řadě vyčistěte kartáč od vlasů, chlupů či dalších vláken a pro jistotu zkontrolujte také filtry a nádobu. Pak se přesvědčte, jestli je vysavač dostatečně nabitý – před opětovným spuštěním ho nechte chvíli nabíjet. A nakonec nezapomeňte vzít v potaz okolní teplotu. Jak jsme uvedli výše, pokud vysavač běží dlouho a teplota vzduchu překročila 35 °C, je možné, že je přehřátý. I v tomto případě nechte spotřebič odpočinout. 

Náhradní díly pro vysavače, které vám přijdou vhod

U nás v Elny jsme připraveni na závady všeho druhu. A proto vám můžeme nabídnout široký sortiment náhradních dílů do vysavačů – od baterií a statorů přes čerpadla, motory, uhlíky až po nabíječky, kabely, spínače nebo kondenzátory. Možná váš vysavač netrápí zrovna velká závada, ale jenom prasklé plastové části. Nezoufejte, ani v tomto případě vás nenecháme ve štychu. V nabídce najdete také náhradní hubice, kartáče, trubky nebo hadice. A pokud si nebudete vědět s výběrem, vždy se na nás můžete obrátit. Stačí napsat na e-mail obchod@elny.czNa vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení