Srovnání filtrů ve vysavači: HEPA, EPA, cyklonový a kazetový model

Vytvořeno16.04.2024
Srovnání filtrů ve vysavači: HEPA, EPA, cyklonový a kazetový model
Srovnání filtrů ve vysavači: HEPA, EPA, cyklonový a kazetový model
Srovnání filtrů ve vysavači: HEPA, EPA, cyklonový a kazetový model

Poohlížíte se po novém filtru do svého vysavače? Zajímá vás, co je HEPA filtr a jak se liší od ostatních typů? Podívejte se na porovnání 4 druhů filtrů a zjistěte, po jak dlouhé době byste je měli měnit. Ať už máte tyčový, cyklonový, nebo robotický vysavač, tento přehled a tipy z praxe se vám budou hodit.

Zdroj: Canva

HEPA filtr

Nejčastěji vyhledávaným je bezpochyby HEPA filtr do vysavače (zkratka pro High Efficiency Particulate Air filter). Má podobu filtračního materiálu, který je složený do jakési harmoniky a vložený do plastového rámu. Jedná se o nejefektivnější model , který zachytí i ty nejdrobnější nečistoty (kouř, roztoče, alergeny). Z vysavače vystupuje pouze čistý vzduch, proto je použití HEPA filtrů vhodné zejména v přítomnosti dětí, astmatiků nebo alergiků.

Dělení HEPA filtrů

HEPA filtry můžeme rozdělit do několika kategorií. První z nich je dělení na omyvatelné a neomyvatelné . Omyvatelné filtry stačí propláchnout pod vodou z kohoutku po zhruba 5. vysátí, neomyvatelné je potřeba čistit ručně (například smetáčkem). Dávejte při tom pozor, aby se filtr neprotrhl ani nezdeformoval. U obou je životnost v podstatě stejná, a to 6–12 měsíců podle toho, jak často vysáváte.

Neméně důležité dělení je také na základě jejich účinnosti . Podívejte se na efektivitu jednotlivých druhů.

Označení

Procento zachycených částic o velikosti 0,3 mikronu a větších

Třída č. 10

85 %

Třída č. 11

95 %

Třída č. 12

99,5 %

Třída č. 13

99,95 %

Třída č. 14

99,995 %

Poznámka : V domácnostech se silnými astmatiky nebo alergiky na domácí mazlíčky doporučujeme používat filtry třídy 12 a výše.

Zdroj: Canva

EPA filtr

Často můžete narazit také na levnější EPA filtry, které se hojně využívají jak u domácích, tak u průmyslových vysavačů. V běžných domácnostech jsou naprosto dostačující, nicméně pro alergiky a astmatiky nepředstavují tu nejlepší volbu. Na první pohled se sice velmi podobají HEPA modelům, zato mají nižší účinnost .

Označení

Procento zachycených částic o velikosti 0,3 mikronu a větších

Třída č. 10

85 %

Třída č. 11

95 %

Třída č. 12

99,5 %

Cyklonový filtr

Za zmínku stojí i cyklonové filtry, s nimiž se setkáte nejčastěji u vysavačů bez sáčku. Mají podobu kazetového kornoutu, který po obvodu zachytává veškeré nečistoty. Větší kousky propadnou do připojené nádobky, z níž je pak jednoduše vyndáte. Jejich výhodou je, že jsou méně náročné na údržbu (nejsou potřeba čistit), nicméně pravidelným výměnám se nevyhnete – ideálně 2krát ročně nebo když si všimnete, že výkon vysavače je nižší než obvykle.

Kazetový filtr

Méně populární, ale přesto používané jsou kazetové filtry. Mají mnoho různých tvarů a velikostí a nejčastěji je najdete u tyčových vysavačů . Jejich výhodou je omyvatelnost, takže se bez výměny obejdete delší dobu.

Nabídka filtrů na Elny

Máte pocit, že vysavač je hlučnější než obvykle a jeho výkon se snížil? Pak je nejvyšší čas na výměnu filtru . V naší nabídce najdete více než 50 různých modelů pro tyčové, cyklonové i robotické vysavače . Produkty můžete filtrovat podle ceny i podle výrobce (AEG, Electrolux, Zanussi, Gorenje). Pokud s nákupem chvátáte, doporučujeme zaškrtnout políčko „skladem“. U tohoto zboží vám můžeme zaručit bleskovou expedici do 24 hodin od objednávky.

Tip : Pokud byste přece jen nenašli to, co hledáte, neváhejte se na nás obrátit . S výběrem rádi poradíme a náhradní díl pro vás dodatečně objednáme.

 

 

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení