Myčka nefunguje, jak by měla. Co s tím?

Vytvořeno10.06.2024
Myčka nefunguje, jak by měla. Co s tím?
Myčka nefunguje, jak by měla. Co s tím?
Myčka nefunguje, jak by měla. Co s tím?

Myčka vydává zvláštní zvuky, nádobí je i po cyklu špinavé, voda zapáchá nebo naopak neodtéká? Prozradíme vám nejčastější potíže, které mohou myčku potrápit, a návod na jejich řešení. V neposlední řadě se dozvíte, na jakém principu myčka funguje, a praktické tipy pro její údržbu.

 

Jak funguje myčka? Princip je jednoduchý

Myčka úspěšně pomáhá v domácnostech po celém světě už dlouhá desetiletí. Nádobí dokáže hravě předmýt, omýt, opláchnout, vyleštit i usušit. Moderní myčky jsou vybavené speciálními programy, které si poradí i s těmi nejodolnějšími nečistotami. Princip u každé z nich však zůstává stejný. Skvrny a zbytky potravin se odstraňují pomocí silného proudu vody a saponátu, jenž tryská z otočného ramene. Myčka poté nádobí několikrát opláchne, vodu odčerpá do odpadní hadice a nádobí usuší prostřednictvím horké páry.

Zajímavost: Víte, že s eko programem dokážete ušetřit až 30 litrů vody? Při ručním mytí se v průměru spotřebuje až 40 litrů, zatímco moderní myčky v rámci 1 cyklu využijí pouhých 6 až 15 litrů.

3 nejčastější problémy u myček a tipy, co dělat

Přestože myčka dělá život mnohem jednodušší, někdy také dokáže domácnosti pěkně potrápit. Nezáleží na tom, jaký model máte doma. Toto jsou 3 nejčastější poruchy, které mohou potkat myčku jakékoliv značky (Candy, Ariston, AEG, Electrolux a další).

 

  • Myčka špatně myje

V drtivé většině případů za problémem stojí jednoduchá příčina: přeplněná myčka, špatné rozmístění nádobí nebo nesprávné dávkování mycího prostředku.

Vždy dbejte na to, aby nádobí bylo v myčce uloženo podle návodu výrobce. To znamená tak, aby se k němu dostala voda a saponát. Máme tím na mysli zejména příbory, které se nemusí dostatečně umýt. Zvlášť pokud na nich utkví těsto, poleva nebo cokoliv jiného s hustou konzistencí.

Co se mycího prostředku týče, i zde platí určitá pravidla. Pokud si na nádobí všimnete matného povlaku, problém může spočívat v malém množství speciální soli pro změkčování vody. Naopak bílé skvrny signalizují zbytečně velké množství soli. Někdy můžete narazit i na rezavé skvrny, které vznikají reakcí solí a zbytků jídla. V takové situaci doporučujeme zvolit program na předmytí a zároveň použít leštidlo.

  • V myčce zůstává voda

Myčka dokončila cyklus a po otevření dvířek se na vás vyvalila vlna vody? Zde se nabízí 3 různé příčiny: ucpaný filtr, zanesené čerpadlo nebo odtoková hadice.

Filtr na sebe zachytává zbytky jídla a další nečistoty. Pokud se pravidelně nečistí, může se ucpat a způsobovat problémy s odtokem. To stejné platí o odtokovém čerpadle. Obě součástky vyjměte a zkontrolujte jejich průchodnost. Jestliže jsou obě čisté, podívejte se také na odtokovou hadici, která může být pokroucená nebo rovněž ucpaná (v případě potřeby ji propláchněte).

  • Myčka je ucpaná

Během každého cyklu se v myčce usazují zbytky jídla, mastnota a vlivem tvrdé vody také vodní kámen. Že je myčka ucpaná, poznáte jednoduše. Špatně odtéká, automaticky se vypíná nebo vytéká.

Mastnotu a zbytky potravin jednoduše odstraníte pomocí speciálních kapslí (případně jedlé sody / sody bicarbona), na vodní kámen zase skvěle platí jedlá soda s octem. V obou případech nechte směs/přípravek působit 30 minut až 1 hodinu a poté vnitřní prostor myčky propláchněte horkou vodou (existuje na to speciální program).

Tip: Vyberte si u nás z široké nabídky odmašťovačů, odstraňovačů vodního kamene, leštidel nebo tablet do myčky.

Tipy na údržbu a náhradní díly pro myčky všeho druhu

Starejte se o myčku, ona vám to vrátí. Pravidelné čištění myčky (údržba filtru, trysek a těsnění) prodlouží její životnost, podpoří výkon a pomůže předejít poruchám všeho druhu.

  • Filtr:Vyjměte ho a opláchněte pod tekoucí vodou, aby se odstranily všechny zbytky jídla a nečistoty.

  • Trysky: Pravidelně je kontrolujte a v případě ucpání je vyčistěte jehlou nebo párátkem. U některých modelů se ramena dají vyjmout, což dělá čištění o něco snadnější.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení