5+5 jednoduchých tipů, jak se připravit na topnou sezónu a ušetřit peníze

Vytvořeno17.02.2024
5+5 jednoduchých tipů, jak se připravit na topnou sezónu a ušetřit peníze
5+5 jednoduchých tipů, jak se připravit na topnou sezónu a ušetřit peníze
5+5 jednoduchých tipů, jak se připravit na topnou sezónu a ušetřit peníze

Jak zvládnout letošní topnou sezónu, aniž byste po zimě měli hluboko do kapsy? To je téma, které aktuálně řeší mnoho českých domácností. Hlavní příčinu nese neustálé zdražování energií i nových spotřebičů. 

Topná sezóna oficiálně začíná 1. září a pokračuje do 31. května. Tento rok spolu s těšením se na zimu přichází také obavy českých domácnostní ohledně stoupajících cen energií. Růst má na svědomí celá řada faktorů: zvýšená poptávka, válečný konflikt na Ukrajině, závislost Česka na ruském plynu a zvýšené ceny emisních povolenek. Kvůli tomu se elektřina i plyn zdraží o více než 50 %. Pokud i vy teď hledáte způsoby, jak ušetřit za topení, rádi vám poradíme, jak na to. 

Jak ušetřit v domácnosti za topení? 

1. Ujistěte se, že máte dobré těsnění 

Není nic horšího než nechtěný průvan. Není to jenom přicházející zima, ale také utíkající teplo, a spolu s tím vyhozené peníze. Špatně utěsněnými okny a dveřmi v zimě uniká 30–40 % tepla, a to je potřeba řešit co nejdříve. Během topné sezóny doporučujeme udělat „průvanový test“ jak u oken, tak u vchodových dveří. Pokud přece jen průvan objevíte, stačí pořídit samolepicí gumové těsnění či lišty nebo dát pod okno těsnicí polštář „protiprůvaňák“. Na jaře stojí za to zkontrolovat, zda máte seřízená správně okna a dveře. 

2. Objednejte si odbornou revizi topných spotřebičů 

Experti doporučují, abyste jednou za rok objednali revizi topných spotřebičů včetně plynového kotle nebo průtokového ohřívače. Zdá se vám to zbytečné? Pravdou je, že taková kontrola může odhalit chyby, kvůli kterým možná přeplácíte. Například když plynový kotel špatně spaluje, jeho spotřeba rapidně roste. Revize jsou však důležité i bezpečnostního hlediska, tak je určitě nepodceňte ani letos.

3. Odvzdušněte radiátory

Některé kontroly musí provádět pouze profesionální technik (viz příklad výše), jindy můžete vzít kontrolu do svých rukou. To se týká například revize a odvzdušnění radiátorů. Jinak existuje riziko, že budete topit naplno, ale radiátory budou úplně studené. Nezapomeňte také zkontrolovat množství vody, zda je v topení dostatečný tlak. Pokud budete přidávat vodu, dejte pozor, ať se dovnitř nedostanou vzduchové bubliny. 

4. Vyměňte opotřebované součástky

Možná vám při revizi technik řekl, že některý z vašich spotřebičů je už starý a netopí tak, jak by měl. V takovou chvíli vás určitě napadne, že je potřeba koupit nový model. Ve skutečnosti ale stačí vyměnit nefunkční části za nové. Taková výměna vás vyjde mnohem levněji než nákup kompletně nového spotřebiče

Tip: V Elny máme náhradní díly na elektrická akumulační kamna a bojlery, u kterých jsou garantované nižší sazby elektrické energie. Hodit by se vám mohly i náhradní díly na přímotopy značky AEG, kde oprava (výměna částí) vyjde výrazně levněji než nákup nového spotřebiče.

5. Pořiďte si termostat

Víte, co je velkým nešvarem českých domácností? Je to přetápění (topení nad 21 °C) Nesvědčí ani vašemu zdraví, ani vaší peněžence. Za každý jeden stupeň navíc si připlatíte zhruba o 6 % více. O správnou regulaci teploty se spolehlivě postará termostat, který pořídíte jen za pár stovek. Umožní vám udržet stálou teplotu a dopředu nastavit teplotu v jednotlivých místnostech.

Pozor: Když odcházíte, nenechávejte topení úplně vypnuté, stačí teplotu o několik stupňů snížit. Jinak byste museli vyrovnat velký rozdíl, takže by vytápění trvalo mnohem déle, a navíc by se prodražilo.

Závěrečné tipy, jak ušetřit za topení 

Na závěr se podívejte na dalších 5 tipů, které vám pomohou stlačit účet za energie dolů. 

  • Větrejte krátce, ale často. Dlouhodobé větrání rychle ochladí vnitřní stěny a podlahu, takže je následné vytápění mnohem náročnější.

  • Používejte závěsy nebo žaluzie, které zabrání úniku tepla.

  • Dávejte pozor, ať nemáte přímotopy schované za nábytkem nebo v koutě. V ideálním případě ho umístěte do prostoru, aby se teplo dostalo na všechny strany.

  • Pořiďte si za radiátor odraznou folií. Od ní se teplo odrazí (místo toho, aby uniklo do stěny), a místnost se tak vytopí mnohem rychleji. 

  • Zavírejte dveře mezi jednotlivými místnostmi, aby se například teplo z obýváku nedostalo zbytečně do studenější předsíně. 

 

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení