Když pořizujete pračku, očekáváte, že vám bude dobře sloužit alespoň 5 let. Někdy svou službu ale vypoví výrazně dřív, a to často v situacích, kdy se nám to hodí nejméně. Dobrou zprávou je, že některé závady zvládnete opravit i svépomocí. Klíčem je vědět, co problém způsobilo. A přesně to zjistíte v našem článku.
Modernější modely praček mají displej, na kterém vás informují nejen o pracím cyklu, ale také o tom, když se něco pokazí. Porucha se obvykle objeví ve formátu písmene F a kombinaci čísel. V takovém případě sáhněte po manuálu pračky nebo se rovnou podívejte na internet. Drtivá většina výrobců má na svém webu návod k jednotlivým pračkách, který si dokonce můžete stáhnout jako PDF.
Tip: Jak postupovat? Přinášíme vám návod s konkrétními kroky, co dělat, když pračka na displeji hlásí chybový kód.
Zadali jste cyklus praní na vyšší teploty, a voda v pračce je přesto studená? Příčinou číslo jedna může být porucha topného tělesa, které zajišťuje ohřev vody, nebo možná závada na termostatu, který nedokáže správně určit teplotu vody. Někdy má tento problém ale mnohem banálnější příčinu – a tou je nadmíra pracího prášku v zásobníku. Topné těleso je obklopené vzniklou pěnou, a kvůli tomu nedokáže vodu ohřát na požadovanou teplotu.
Tip: Jak postupovat? Přinášíme vám návod s konkrétními kroky, co dělat, když pračka neohřívá vodu.
Otevřeli jste dvířka od pračky, chtěli pověsit prádlo a zjistili, že oblečení doslova nasáklé vodou? Existuje několik důvodů, proč se to stalo. Jedním z nich přeplněná pračka – pokud jste dovnitř dali více oblečení, než kolik dokáže pojmout, nemůže ho efektivně vyždímat. Druhým důvodem může být ohnutá či ucpaná odtoková hadice, kvůli které nemohla špinavá voda odtéct. Pokud to není ani jeden ani druhý důvod, pak se může jednat o závažnější poruchu motoru nebo elektroniky.
Tip: Jak postupovat? Přinášíme vám návod s konkrétními kroky, co dělat, když pračka neždíme.
Po potvrzení pracího cyklu slyšíte hluk motoru, ale buben pračky přesto zůstává na místě? Příčin může být hned několik – vše záleží na tom, jaký typ pohonu má vaše pračka. U klasického pohonu (starší modely praček) to může mít na svědomí spadlý klínový řemen, který buben pohání. V dalším případě to mohou být opotřebované či poškozené uhlíky motoru, jež zajišťují přenos elektřiny. Novější modely praček ani uhlíky, ani klínový řemen nemají. V této situaci se může jednat o poruchu na motoru nebo v elektronice, kterou vám pračka ohlásí na displeji.
Tip: Jak postupovat? Přinášíme vám návod s konkrétními kroky, co dělat, když se buben pračky neotáčí.
Pračka vám doprala a vy jste zjistili, že prací gel a aviváž jsou stále v zásobníku? Pračka si bere prací přípravky skrze přívodní hadičku, která do zásobníku nažene vodu. Pokud je ale ucpaná nebo zásobník obsahuje až příliš pracího prostředku, tento proces může selhat. Ve výsledku se prádlo celý cyklus máchá pouze ve vodě a skvrny na něm zůstanou i po vyprání. Tutu závadu naštěstí vyřešíte levnou zadní i bez pomoci opraváře.
Tip: Jak postupovat? Přinášíme vám návod s konkrétními kroky, co dělat, když pračka nebere aviváž a prací prášek.
Spustili jste prací program, ale do pračky se nenapouští žádná voda? Ve většině případů se jedná o jednodušší problém – například ohnutou hadici, kvůli které voda nemůže natékat dovnitř, zavřený přívod vody nebo nízký tlak vody. Pokud jste všechno zkontrolovali a neodhalili žádnou chybu, pak to nejspíše je porucha v řídicí jednotce, což svépomocí už bohužel nezvládnete.
Tip: Jak postupovat? Přinášíme vám návod s konkrétními kroky, co dělat, když pračka nenapouští vodu.
Přišli jste k pračce a našli u ní kaluži vody? Jestli si některá závada žádá okamžitou pozornost, pak je protékající pračka. Hrozí totiž nejen vytopení, ale také elektrický zkrat, pokud se voda dostane do obvodu. První možnou příčinou je být uvolněná nebo poškozená vypouštěcí hadice, která odvádí vodu do kanalizace. Druhou pravděpodobnou příčinou je roztrhlé nebo deformované těsnění u dvířek pračky. Třetí a poměrně častou příčinou je ucpaný filtr pračky, případně filtr odpadní hadice – v důsledku špatné údržby se v něm usazují nečistoty i záludný vodní kámen.
Tip: Jak postupovat? Přinášíme vám návod s konkrétními kroky, co dělat, když pračka protéká.
Pravidelná údržba dělá divy
Věděli jste, že mnoha poruchám můžete předejít tak, že o svou pračku budete správně pečovat? Pravidelná údržba se často podceňuje. Je to ovšem něco, co vaší pračce může přidat na životnosti i několik let. Řeč je třeba o čištění filtrů, bubnu nebo odvápnění.
Síla spočívá ve správném užívání pračky
Dávejte do pračky jen věci, které tam skutečně patří. Boty by mohly poškodit buben pračky, zapomenuté ostré předměty v kapsách zase rozbít dvířka. Další praktickou radou je přiměřené dávkování pracího gelu a aviváže, protože jejich nadmíra může pračku ucpat.
Někdy je méně stupňů více
Časté praní na vysoké teploty vede ke vzniku vodního kamene, který snižuje životnost pračky až o 30 %. Pokud by pračka měla sloužit 10 let, kvůli vodnímu kameni vydrží pouze 7 let. Praní na nižší teploty nebo pravidelné čištění pračky dokáže tento problém minimalizovat.
Chcete se pustit do opravy svépomocí? Všechny náhradní díly pro elektrospotřebiče najdete na Elny.cz.
Zaujal vás článek? Přihlaste se také k odběru novinek, ať vám nic neunikne.