Léto skončilo a teplé, slunečné dny jsou zatím v nedohlednu. Co to znamená pro české domácnosti? Je potřeba se připravit na nadcházející topnou sezónu. My se Zdeňkem na tom už pracujeme a rádi vám poradíme, co se nám osvědčilo.
Zdroj: Canva
Věděli jste, že první oficiální den topné sezóny nastává už 1. září ? Pro centrální dodávku tepla je ale nutné splnit jednu důležitou podmínku – venkovní teplota musí dva dny po sobě klesnout pod 13 stupňů Celsia. Na tento okamžik ale čekat nemusíte. Na topnou sezónu se můžete připravit už nyní. Jak na to?
Termostat na topení je malý, šikovný pomocník, který zjednoduší váš život, a hlavně ušetří peníze. Stačí si nastavit, kdy a na kolik stupňů chcete topit, a termostat se postará o zbytek. Spárovat ho můžete s různými spotřebiči , jako jsou kotle, elektrické přímotopy, podlahové topení nebo klimatizace. Chytré wifi termostaty navíc samy vypozorují vaše návyky a vytápění zautomatizují.
Tip : U nás v Elny vám můžeme nabídnout například bezdrátový termostat k plynovému kotli a další skvělé vychytávky.
Víte, že až ⅓ z celkových nákladů domácnosti padne právě na energie? A slabé místo představují okna a dveře, kudy podle statistik uniká nejvíce vyprodukovaného tepla. I když nemáte nejnovější trojskla, situaci můžete rychle zlepšit i bez velkých investic. Možností číslo jedna jsou těsnicí lišty nebo pásky, které snadno nainstalujete mezi rám a okenní křídlo. Možností číslo dvě je pořízení závěsů nebo rolet . Obě varianty jsou proti průvanu účinné. Vyzkoušejte a uvidíte.
Zdroj: Canva
Nezapomínejte ani na pravidelné revize, které jsou klíčové pro bezpečnost spotřebičů a úsporu energie. Kontrola plynového kotle jednou ročně vám pomůže odhalit případné (nebezpečné) závady, jako jsou úniky plynu nebo špatné spalování . Kromě toho udržovaný kotel spotřebuje méně paliva, což vám ušetří spoustu peněz. Vzhledem k velké poptávce po plynařích doporučujeme jejich služby zarezervovat včas, ať vás topná sezóna nepřekvapí.
Tip : Pro kotle máme připravenou celou řadu náhradních součástek. Zákazníci u nás často kupují například oběhové čerpadlo ke kotli .
Máte doma staré topení? Pak jej určitě nezapomeňte odvzdušnit. Nahromaděný vzduch brání rovnoměrnému rozvodu tepla, a radiátory tak hřejí méně.
Jak na odvzdušnění topení?
Vypněte topení : Nejdříve nechte radiátory vychladnout.
Najděte odvzdušňovací ventil : Obvykle se nachází na horní straně radiátoru.
Otevřete ventil : Pomocí speciálního klíče nebo šroubováku ventil opatrně otevřete. Uslyšíte syčení vzduchu.
Zavřete ventil : Jakmile unikne všechen vzduch a vytéká už jen voda, ventil opět zavřete.
Zatím byla řeč o revizi plynového kotle, na kterou potřebujete odborníka. Funkčnost dalších topných spotřebičů můžete ověřit i sami. Pokud máte doma přímotopy, akumulační kamna, topné panely , zkuste je zapnout a zkontrolovat, zda fungují tak, jak mají. Pokud odhalíte problém spojený s vytápěním, na vině může být například nefunkční topné těleso nebo přepálený samoregulační topný kabel . Na Elny máme řadu náhradních dílů, s nimiž spoustu technických potíží hravě vyřešíte.
PS: Že se v tom moc nevyznáte? Nebojte, já nebo Zdeněk vám s výběrem nové součástky rádi pomůžeme.